Přátelé v partnerském městě SUHL (spolková země Duryňsko) pro nás připravili program nabitý politikou, poznáním i zážitky

12. 7. 2019

Šestičlenná delegace budějovických komunistů navštívila o prodlouženém víkendu ve dnech 4. až 7. července partnerskou organizaci Die Linke (Levice) v Duryňsku. Podnětů k setkání bylo hned několik – Letos bylo završeno 40 let partnerství mezi městy České Budějovice a Suhl, vzájemná spolupráce obou levicových politických stran je velmi aktivní a při podzimním jednání u nás bude podepsána nová Úmluva o spolupráci. Současná politická a společenská situace ve státech EU vyžaduje větší výměnu informací a zkušeností mezi sousedícími regiony a zeměmi, i posilování vzájemné důvěry.

Delegaci vedli Ivan Nadberežný, 1. místopředseda Jč KV KSČM a předsedkyně OV KSČM v Českých Budějovicích Květa Šlahúnková. Soudruzi Jan Gazda, Jaroslav Hanus, Marcel Lichtenberg a Hans Arndt jsou členy stranických orgánů a pracují také v komisích Zastupitelstva města České Budějovice.

Německá Levice (Die Linke) má v Suhlu a ve spolkové zemi Duryňsko významné postavení v jejích městských a zemských orgánech. Průběžně se proto hovořilo o současném vývoji ve městě a metodách politické práce v Městské radě při přátelském posezení na zahradě u zasloužilého funkcionáře Die Linke Achima Nickela, spolu s předsedkyní Městské organizace Ilonou Burandt a předsedou finančního výboru Městské rady Rainerem Mierschem. Byl to krásný večer s výhledem na město, a přitom jsme blahopřáli Achimovi a jeho manželce Geli k právě dožitému 50. výročí jejich svatby.

V pátek jsme odjeli do Erfurtu, centra Duryňska, abychom se zúčastnili jednání Zemského sněmu. Sledovali jsme jeden z nejdůležitějších bodů programu, stanovení minimální mzdy pro pracovníky firem a společností při zadávání veřejných zakázek. Byla schválena minimální mzda 11,41 Eur.

Die Linke má ve Zemském sněmu velmi silné zastoupení 28 poslanci z celkového počtu 91 poslanců. CDU má 34 poslanců, Sociální demokracie SPD má v 6. volebním období pouze 12 poslanců, AfD 7, Zelení 6 a 4 jsou nezařazení. Křehkou koalici se 46 poslanci vytvořila Die Linke se sociální demokracií a Zelenými. Vláda, které předsedá ministerský předseda Bodo Ramelow, člen Die Linke, má dalších 9 ministrů a 11 státních tajemníků.

V sále poslaneckého klubu nás pak uvítala poslankyně ze Suhlu Ina Leukefeld. Poslankyní je od roku 2004 a na posledním sjezdu strany se zasazovala o to, že náročná poslanecká funkce by neměla být „doživotní“, a nejdéle po třech volebních obdobích by měl každý mít pro poslaneckou funkci připraveného mladšího nástupce. Představila nám svoji nástupkyni Katju Mütteldorf, která bude nově kandidovat do sněmu letos v říjnu, kdy budou v Německu probíhat volby do Zemských sněmů. Ina se v poslanecké funkci zapojila hlavně jako členka sociálního výboru a dvě období také v hospodářském výboru, Katja má jako svoji pracovní náplň hlavně kulturní politiku a regionální otázky.

„Po volbách v roce 2014 byla kladena velká očekávání od vlády, která v Německých spolkových zemích předtím neměla obdoby, když do jejího čela byl zvolen levicový ministerský předseda Bodo Ramelow. Proto je hlavním úkolem před volbami dokázat uchránit naši levicovou vládu před útoky pravice. Politický boj je i v Německu stále záludnější, jsou používány dezinformace, nelichotivé útoky, zkreslování reality“, řekla na závěr našeho setkání poslankyně Ina Leukefeld.

Hezkým zážitkem bylo to, když jsme se před budovou Zemského sněmu Duryňska potkali a vyfotografovali také s velmi sympatickým ministerským předsedou Bodo Ramelowem.

V následující reportáži se vrátíme k průběhu každoročně organizované Slavnosti Die Linke v Suhlu, ve fotoreportáži přiblížíme hlavní město Duryňska Erfurt i středisko zimních sportů Oberhof.

Autor: 
iný, Foto: Jan Gazda a Marcel Lichtenberg
Zdroj: 
Vlastní

Fotogalerie