Krajský soud zrušil výsledky voleb ve Strakonicích

21. 11. 2018

Dnes 20. listopadu 2018 zrušil Krajský soud v Českých Budějovicích sp. zn.: 52 A 16/2018 výsledky voleb do Zastupitelstva města Strakonice konaných ve dnech 5. a 6. října 2018.

Žalobu podal Ing. Mgr. Karel Janský, MBA proti odpůrcům:

1) Městský úřad Strakonice, 2) Občanská demokratická strana, 3) Strakonická Veřejnost, 4) TOP 09 a nezávislí, 5) Jihočeši 2012.

Žalobce volební stížnost odůvodnil hlavně tím, že volby proběhly v rozporu se základními právy garantovanými Listinou základních práv a svobod a Ústavou České republiky, neboť byla potlačena svobodná soutěž politických sil a nebyly respektovány základní demokratické principy garantované Listinou základních práv a svobod. Uvedené porušení základních demokratických principů právního státu navrhovatel přisuzuje narušení předvolební kampaně, ke které došlo ze strany vítězného volebního hnutí Strakonická Veřejnost, jež ovlivnilo výsledky voleb hrubým způsobem. V odůvodnění soudu mimo jiné zaznělo:

„Občané města Strakonice si nezaslouží, aby jim tímto způsobem (viz celé odůvodnění) bylo upíráno právo seznámit se s volebními programy a vizemi i jiných politických subjektů, než vládnoucí Strakonické veřejnosti. Obyvatelé Strakonic mají právo slyšet a vnímat i opoziční hlasy místní politické scény. V tomto duchu by se měla do budoucna ubírat i místní politická kultura“.

Celé a podrobné odůvodněné přinášíme zde:

https://infodeska.justice.cz/soubor.aspx?souborid=6032467

Autor: 
Krajský soud
Zdroj: 
https://infodeska.justice.cz/soubor.aspx?souborid=6032467