Malé předsjezdové zamyšlení

12. 5. 2016

V sobotu 14. 5. a v neděli 15. 5. se v pražském Top Hotelu uskuteční IX. sjezd Komunistické strany Čech a Moravy. Udělejme si malé předsjezdové ohlédnutí za tím, čeho KSČM za poslední čtyři roky pod vedením Vojtěcha Filipa dosáhla.

Brzičko po VIII. sjezdu strany, jenž se konal v květnu 2012, proběhly krajské a senátní volby. KSČM v nich dosáhla vskutku výtečných výsledků: v krajských volbách strana obhajovala 114 mandátů, nově jich získala 182, což bylo 20,44 % hlasů. Komunisté vyhráli ve dvou krajích – Karlovarském a Ústeckém, přičemž Oldřich Bubeníček se stal historicky prvním komunistickým hejtmanem. A nutno dodat, že se drží na předních příčkách mezi hejtmany. Co se týče senátních voleb, KSČM sice zastoupení v horní komoře nezískala, přesto její čtyři zástupci postoupili do 2. kola. Cenné bylo zejména vítězství Jiřího Dolejše v 1. kole v tradičně pravicové Praze.

V roce 2013 se uskutečnily předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Komunisté v nich dostali 14,91 % hlasů, čímž obsadili třetí příčku (v roce 2010 byla KSČM čtvrtá). Namísto 26 poslanců jsme nyní dosáhli k 33 zástupcům ve sněmovně. Navíc se předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip stal místopředsedou Poslanecké sněmovny. Po volbách vznikla trojkoalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Kabinet hodlal přinést po asociálních pravicových vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase (oba ODS) přívětivější a sociálnější styl politiky. Ale faktický prim v nynější vládě hraje „politický podnikatel“ a oligarcha Andrej Babiš. Původní levicově-sociální proklamace tak brzy dostaly středo-pravicový nádech. Komunisté se stali ve sněmovně nesmlouvavou opozicí - jedinou opravdu levicovou. K největším úspěchům KSČM tohoto volebního období patří například zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví (vyjma jednoho), kdy KSČM – dle svého volebního programu – podpořila vládní návrh. Kromě toho se strana výrazně podílela i na schválení letošního příspěvku 1.200 korun pro všechny důchodce.

Poslední čtyři roky však nepřinesly pouze sklizeň v podobě volebních úspěchů. Ve volbách do Evropského parlamentu, jež se udály v roce 2014, se KSČM nepodařilo naše voliče k volebním urnám přilákat. Strana sice získala tři europoslance, leč o jeden mandát přišla. Nicméně o neúspěchu hovořit nelze. Jako volební jednička vede nyní komunistické europoslance Kateřina Konečná. Díky její erudici a komunikaci s médii se zlepšila prezentace práce poslanců v EP a lidé taktéž získávají pozitivnější pohled na Evropský parlament. Nesmíme zapomínat ani na mladé voliče. KSČM se snaží (dodejme, že úspěšně) získávat jejich sympatie akcentem na sociálně – bytový program s podporou bydlení pro novomanžele, nezaváděním školného na všech typech škol, či rovností příležitostí na trhu práce.

Domnívám se, že současná taktika KSČM dosahuje kýžených plodů. Pravda, vylepšovat se dá pořád cokoliv. Na podzim nás čekají krajské a senátní volby, za rok sněmovní. Ve všech následujících volbách má komunistická strana potenciál vylepšit své dosavadní pozice. Věřme, že nastolený trend se podaří straně udržet i do budoucna.

Autor: 
Radek Nejezchleb, kandidát KSČM do Zastupitelstva Jihočeského kraje
Zdroj: 
Vlastní