Zastánci a odpůrci spalovny ZEVO se znovu setkali, tentokrát ve Sladovně

22. 11. 2024

PÍSEK/STRAKONICE – Čtyři a půl hodiny se v písecké Sladovně v úterý 19. listopadu debatovalo o připravovaném záměru spalovny odpadů ZEVO, která by energii z likvidovaného odpadu využívala pro výrobu tepla. Společný projekt měst Písek a Strakonice, který má stát přes dvě miliardy korun, má své zastánce i odpůrce. Ti se setkali už na čtvrté veřejné diskusi, kde si vyměňovali své argumenty.

    Zobrazit všechny fotky

Zatím poslední setkání ve Sladovně v Písku bylo pojato jako předvoj debaty, ke které se schyluje 5. prosince na plénu píseckého zastupitelstva. Politiky v Písku čeká schvalování další projekční přípravy záměru, který získal miliardovou dotaci, kladný posudek EIA o vlivu na životní prostředí a údajně eviduje zájem firem o stavbu i bank o poskytnutí úvěru.
Nejčastějšími argumenty odpůrců spalovny ZEVO jsou dopad na životní prostředí, vysoká cena a eventuální hrozba nedostatku spalitelného odpadu, která by mohla mít na zdroj tepla dopad. Podle autorů projektu ale zatím všechny autority vidí strakonicko-písecký projekt jako životaschopný a dostatek odpadu mají zajistit dohody s městy a svozovými společnostmi z regionu. Samosprávy totiž budou muset řešit, jak nakládat s odpadem po roce 2030, kdy bude výrazně omezena možnost skládkování odpadu, který je ještě dále energeticky využitelný.
Debaty ve Sladovně se zúčastnili zástupci měst Písek a Strakonice, společnosti ZEVO Písek, písecké teplárny a také představitelé dvou spaloven v republice, kteří popisovali své zkušenosti z fungování podobných zařízení v Liberci a Plzni. Představena byla také vizualizace možné podoby zařízení. V závěru dostala slovo také veřejnost.

Prezentace pro zastupitele
Místostarostka města Písek Petra Trambová v úvodu připomněla, že schůzka byla svolána pro získání informací před zasedáním zastupitelstva. Při představení projektu zazněla například reakce na polemiku, kudy by jezdila nákladní auta s odpadem. Odpovědí je, že vozy nemají jezdit přes místní část Smrkovice, ale z druhé strany kolem sídliště Jih až do doby výstavby obchvatu. Právě na něj míří dotazy části veřejnosti. Nezazněla totiž informace, kdy má obchvat stát.
Pokud i písecké zastupitelstvo podpoří pokračování v projekčních přípravách spalovny, příští rok bude zařízení pracovat na získání stavebního povolení a soutěži. Údajně už projevilo zájem sedm společností o účast na zakázce. Podle ideálního scénáře by pak mohla být spalovna spuštěna do zkušebního provozu ke konci roku 2028.
ZEVO Písek odhaduje cenu za tunu odpadu na 1370 korun. Spalovna by zároveň nahradila uhelný kotel písecké teplárny a iniciátoři slibují, že by se tím dalo docílit levnější ceny za teplo než v případě jiných alternativních zdrojů.
V debatě byl aktivní například strakonický místostarosta Rudolf Oberfalcer starší. Vysvětlil, proč se Strakonice ke společnému komunálnímu projektu připojily: „My potřebujeme řešit odpady, protože to bude v budoucnu problém. Že z toho bude mít Písek výhodu tepla, to bereme jako bonus pro všechny. Od počátku je to nevýdělečný projekt, který má řešit lokality Písecka a Strakonicka. Naší motivací je řešení odpadového hospodářství. Chceme udržet ceny za likvidaci odpadů na úrovni srovnatelné s dneškem," řekl Oberfalcer.
Už v roce 2022 vzniklo memorandum měst Písek, Strakonice, Milevsko, Horažďovice, Vodňany a Blatná na společné likvidaci odpadu v ZEVO Písek.
Strakonický místostarosta se vyjádřil také k názoru oponentů, kteří preferují jako nejlepší řešení využití budějovické spalovny ZEVO Vráto, které je v podobném stádiu příprav jako ZEVO Písek. „Chodíme na svazy měst a obcí, starostové tím tématem žijí. Týká se to všech obcí, které si samostatně odpady nevyřeší. Nikdy jsme neměli ambice dělat komerční projekt k ZEVO Vráto jen kvůli penězům. ZEVO Vráto nám v začátcích nedávalo naději, že se tam kapacitně vejdeme. Celá svozová studie počítá jen se 160 tisíci tunami, ale předpokládá se, že po roce 2030 bude v kraji až 240 tisíc tun využitelného odpadu. Okrajové okresy mohou mít problém a budeme se přeplácet na bráně. Odpadové hospodářství je jedna ze strategických infrastruktur, kterou je dobré mít ve svých rukou. Myslíme si, že je to důležité, aby mělo celé okolí přijatelnou cenu," zdůraznil strakonický místostarosta.
Písecký opoziční zastupitel Miroslav Krejča kritizoval materiály pro zastupitele, ve kterých je podle něj řada nesrovnalostí. Memoranda s okolními městy jsou podle něj cáry papíru bez právní validity. Zazněla však informace, že u navrhované spalovny na 50 tisíc tun ročně je možný provoz i s kapacitou 60 až 65 procent. Aby bylo zařízení zcela odstaveno, musel by objem klesnout pod pět tisíc tun odpadu, což ale podle zpracovatelů studie nehrozí, protože jen tolik vyprodukuje sám Písek. Zástupci spaloven v Liberci a Plzni pak doplnili, že zatímco kritici poukazují na trendy v třídění odpadu a legislativu, která bude na snižování objemu klást důraz, kotle v těchto dvou zařízeních jedou naplno a naopak jsou mnohdy přetížené.

Písecký radní Luboš Průša poznamenal, že pokud dostane ZEVO Písek zelenou, čeká ho ještě spousta práce. Jako první podle něj přijdou na řadu pevné smlouvy, aby byla jistota dodávek odpadu. „Spolupráce měst Písek a Strakonice se osvědčila a byla úspěšná. V počátku byla spousta výhrad, že nám sem na skládku Strakoničtí vozí svinstvo. Teď jsou zase výhrady ve Strakonicích, že Písek bude mít ze spalovny teplo. Já zatím nevidím nějaký smrtící faktor, který by přípravám ZEVO Písek bránil," myslí si Luboš Průša.
Jednatel ZEVO Písek Jakub Šimoník uvedl, že Evropská investiční banka posuzovala životaschopnost projektu a prakticky ji potvrdila. „Čtyři bankovní domy daly indikativní nabídky. Projekt u nich prošel schvalovacími procesy a jeví se jako provozovatelný. Na konci roku 2025 očekáváme pevné nabídky od bank a stavební povolení. Bude známá vysoutěžená cena a na zastupitelstvu pak bude konečné rozhodnutí. Teď chceme od zastupitelů vědět, jestli máme podporu a můžeme pokračovat v projekční přípravě," dodal jednatel.
Vojtěch Doležal ze společnosti Sewaco Brno se účastnil jako oponent. Dorazil na pozvání kritiků spalovny a ve své prezentaci upozornil na údajné otazníky kolem kapacity a ceny projektu. Jinak razí názor, že ZEVO je bezpečný a čistý zdroj, jen je podle něj potřeba ujasnit si, zda je projekt schopný fungování.
Naznačil pak, že ZEVO Vráto, se kterým spolupracuje, už s Pískem spíš nepočítá. To vyvolalo překvapené reakce zastupitelů. Podle strakonického místostarosty je to jasný signál, že v ZEVO Vráto nebude pro všechna města místo. „Budějovice si staví monopol s nedostatečnou kapacitou pro celý kraj, budou si určovat podmínky," má jasno Oberfalcer.
Písecká místostarostka Petra Trambová uvedla, že projekt ZEVO Písek vznikl právě díky ZEVO Vráto. „Na prvních jednáních v Budějovicích zazněla cena na bráně kolem 3500 korun za tunu. Potom se kolegové usnesli na tom, že se vyplatí mít vlastní komunální projekt. Na cenu na ZEVO Vráto jsem se dotazovala přímo a bylo mi řečeno, že na to nemám mandát. Jednání bylo velmi arogantní," zmínila místostarostka.

Ptala se veřejnost
Za tři a půl hodiny od zahájení debaty došlo na dotazy občanů. Padla například otázka, jestli je pravda, že zástupci ZEVO Písek byli přímo na ministerstvu životního prostředí kvůli šetření EIA. „Ano, jednali jsme přímo s panem ministrem a ptali jsme se, proč naše řízení EIA trvá už dva roky, na rozdíl od jiných," podotkla Petra Trambová.
Ředitelka písecké teplárny Andrea Žáková zase reagovala na dotaz ohledně případných cen tepla ze spalovny. „Udělali jsme si model na písecké poměry. Proběhla kalkulace cen, sledujeme prognózy, ceny elektřiny, biomasy a i zemního plynu, investice a opravy. Tato varianta ZEVO Písek vychází nejlevněji – až si splatíme úvěry za kogenerační jednotku, může být dokonce cena za teplo zlevněna oproti částce, jaká by teoreticky byla za pět let bez spalovny ZEVO," dodala Žáková.

Padl dotaz i na referendum. Starosta Písku Michal Čapek poznamenal, že on osobně referendum nepodpoří. Místostarosta Josef Soumar řekl, že zákon nebrání občanům referendum vyvolat. „Podpořím ho jen v případě, že nebude ohrožena dotace a že budou nabídnuty alternativy objektivních informací. Nejsem si jistý, jestli běžný občan je schopen všechny informace navnímat. Pokud bude referendum vyvolané občany, musíme ho podle zákona vyhlásit," dodal Soumar.

Z řad veřejnosti pak jeden z diskutujících prozradil, že je členem písecké ODS, která se dohodla, že ZEVO Písek nepodpoří, a že zakládá na Facebooku iniciativu proti spalovně.

Autor: 
Petr Eliáš
Zdroj: 
https://www.jcted.cz/pisecke-postrehy/86223-zastanci-a-odpurci-spalovny-zevo-se-znovu-setkali-tentokrat-ve-sladovne/