Před několika měsíci jsem někam napsal, že se v kuloárech mluví o tom, že příští českou prezidentkou bude asi Danuše Nerudová. Všichni si ťukali na hlavu, že jsem se asi zbláznil. Nikdo ji neznal.
Jasnými favority byli, a v této době stále ještě jsou, bývalý premiér Andrej Babiš a generál Petr Pavel i když ten první jmenovaný stále mluví o tom, že se rozhodne až úplně na poslední moment, a na tom druhém vadí těm, co by jej měli volit, že byl členem KSČ a hlavně vojenského předpřevratového zpravodajství.
Předesílám, že bych byl rád, kdyby zvítězil Andrej Babiš, případně i někdo jiný z jeho týmu (Radek Vondráček, Alena Schillerová či Karel Havlíček), kdyby se rozhodl A. Babiš nekandidovat a podpořit někoho z hnutí ANO. Leč, přání je někdy otcem myšlenky a proto ten můj následující rozbor.
V průběhu času se objevila další těžká váha, předseda Konfederace odborových svazů Josef Středula. Teď ohlásili kandidaturu další. Danuše Nerudová, bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně a předsedkyně důchodové komise (nezapomínejme, že Brno jede na vítězné vlně – premiér Fiala) a na první pohled nedůležitý kandidát generál Hynek Blaško, europoslanec za SPD. Proč píšu v případě Hynka Blaška na první pohled nedůležitý kandidát se hned dozvíte.
Za Danuší Nerudovou stojí Milion chvilek a pozor, málem pozapomenutá osobnost, bývalý předseda české vlády v devadesátých letech a bývalý předseda Senátu za KDU-ČSL Petr Pithart, kterému je sice 81 let, ale je kozoroh, a jak známo kozorozi jsou myšlenkově aktivní do velice pozdního věku. A pozor, možná že se těsně před volbou najde i někdo takový, jako byl na Slovensku kandidát Robert Mistrík, který se 26. února 2019 vzdal kandidatury na prezidenta Slovenské republiky a vyzval voliče, aby volili Zuzanu Čaputovou. Danuše Nerudová bude reprezentovat onu politickou část naší veřejnosti, co fandí globalismu, souhlasí s postoji EU a je pro zavedení eura, jak jsem někde četl, což hraje do rukou velkým podnikatelům
A další velký hráč, geniální šachista, který myslí několik tahů dopředu, je prezident Miloš Zeman. Ten usoudil, dle mého názoru, že Andrej Babiš nemá šanci zvítězit, pokud postoupí do druhého kola. Bývalý premiér se za něj jasně nepostavil v době jeho nemoci, kdy jej Senát chtěl zbavit pravomocí. Dále měl odlišný názor ke kauze Vrbětice, který A. Babiš prezentoval spolu s Janem Hamáčkem v onom památném vystoupení v České televizi. Navíc, nevyužil nabídku prezidenta, že mu jako vítězné straně dá možnost sestavit vládu. Na první pohled to bylo nerealistické.
Opět říkám jenže. Menšinový Andreje Babiše kabinet mohl vládnout klidně celý další rok. Ony by se v táboře současné pětikoalice za tu dobu vyskytly určitě nějaké spory mezi STAN a ODS, které mají fakticky samostatně skoro tentýž výsledek 34 a 33 mandátů. To už se teď děje v názoru na vyzbrojování armády, versus policie.
A STAN by mohl být časem realistický (vždyť s ANO mají podobně nedefinovatelný program) a vstoupit do vlády v době, kdy je potřeba zapomenout na rozlišnosti a zachraňovat ekonomickou situaci státu. A prezident Zeman by mohl s krytím premiéra, kterým by byl A. Babiš, hrát jednu z důležitých mírotvorným úloh při uhašení konfliktu na Ukrajině. A. Babiš by vzhledem k dobrému vztahu s premiérem Orbánem mohl pro ČR, podobně jako Maďarsko, vyjednat snesitelnější podmínky v odběru plynu, nafty a konečně vystoupit z energetické burzy v Lipsku, do které nás přivedl premiér Topolánek v době jeho vlády 2006 - 2009. Nejdříve bychom měli za výrobní cenu saturovat spotřebu v ČR, a s přebytky pak jít na burzu.
Danuše Nerudová je kandidátkou, kterou podporuje intelektuální fronta zastoupená různými osobnostmi, včetně náklonnosti médií, která bude naopak neustále házet špínu na A. Babiše. Ten pokud bude kandidovat sice postoupí do druhého kola, ale na rozdíl od kolínského rodáka Miloše Zemana, se bude v případě A. Babiše zdůrazňovat pro nerozhodnuté voliče, jeho slovenský původ. Toto zafungoval v první volbě M. Zemana proti Karlu Schwarzenbergovi. Nečeská manželka. Neplatilo by to v případě někoho jiného z ANO. Vzhledem k tomu, že asi nikdo z ANO, než A. Babiš kandidovat nebude, tak na strunu Miloše Zemana a tudíž velké části důchodců a hlavně zaměstnanců bude pozitivně působit Josef Středula, který je navíc docela atraktivní pro ženy, které často rozhodují takový druh voleb, jako jsou ty prezidentské. Když už mluvím o atraktivnosti, tak asi všechna plus má pohledný ( je podobný americké filmové hvězdě Richardu Gereovi), mladý (46 let), tituly ověnčený bývalý populární televizní sportovní redaktor pořadu Dohráno, Karel Diviš. Takový český Emmanuel Macron. Jenže tomu bohužel nikdo nedá na kampaň 40 milionů jako Danuši Nerudové a není ani kandidátem žádné zájmové skupiny, takže se bude stále říkat, pokud na sebe neupozorní jinak, že je neznámý.
Vraťme se však k horním příčkám. Do hry nyní vstupuje Hynek Blaško (a zprostředkovaně velký šachista M. Zeman). Zde se projevila inteligence Tomia Okamury, který má s prezidentem dobré, zatím ničím nepřekažené vztahy, že nebude sám kandidovat (aby nevznikla podobná situace s jeho japonským původem - i když je napůl Moravan, která při prezidentské volbě hraje určitou úlohu). Hynek Blaško je díky svému životnímu příběhu silným kandidátem (zavraždili mu jeho malého synka). Může v této válkou ohrožené době vystupovat v generálské uniformě, což hraje dost důležitou roli (psychologicky „on nás ochrání“ – což je také úloha na protilehlém politickém spektru u generála Pavla).
Hynek Blaško dostane dost hlasů, které odebere jednoznačně A. Babišovi, a tudíž se do druhého kola probojuje Josef Středula. Ten má šanci ve druhém kole porazit kandidátku, které dostane do kampaně 40 milionů.
Tolik má úvaha. Většinou mi mé předpovědi vyšly. V době (2013), kdy hnutí ANO mělo preference 5% a sami kandidáti tohoto hnutí si mysleli na 9%, á jsem předpověděl a dokonce několika tehdejším aktérům hnutí ANO (Martinu Komárkovi a dalším) 19 procent. Skutečně a mám na to svědky. Myslím si, že tehdy dostali něco přes 18 a půl procenta. Také jsem předpověděl, že ANO vyhraje, ale nesestaví vládu v posledních parlamentních volbách.
Takže se na mne nezlobte (i moji příznivci). Počkejte si na hodnocení mého úsudku až po volbách. A moji odpůrci budou v diskuzi psát jak diví, že jsem se asi zbláznil. Ostatně jako vždy, aby potom řekli, no jo, měl pravdu. Vlastně oni si to nepřiznají.