„Evropská armáda“: Stropnický míní, europoslanci zřejmě začínají měnit

23. 11. 2016

Poté, co členské země NATO v pondělí 14.listopadu podpořily příslušné plány na společnou obranu EU předložené šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou, ministr obrany Martin Stropnický zdůraznil, že nejde o vznik nějaké "evropské armády". "Mluví se o lepším plánování, společném výcviku, o více financích," upozornil o den později Stropnický. Ministr se ostatně dlouhodobě stavěl proti názorům Bruselu na případné budování „evropské armády“.

A ejhle, Evropská unie jen o pár dní později volá po něčem, co by mohlo být základem Stropnickým odmítané „evropské armády. Europoslanci ve Štrasburku totiž v rezoluci navrhli vznik operačního štábu, jehož cílem by bylo plánovat a velet při řešení krizí, a vytvoření mnohonárodních bojových jednotek. Ozbrojené složky jednotlivých států by měly lépe spolupracovat. To by měl být první krok k vytvoření společné obranné politiky. Smyslem je údajně, aby mohla Evropa rychleji a rázněji reagovat na reálné hrozby v Evropě i mimo ni. Takže přeci jen se rýsuje „evropská armáda“?

A co víc, naskýtají se v této souvislosti některé nepříjemné otázky. Kdo těmto mnohonárodnostmím silám bude velet? Mohly by zasáhnout na území členských státú EU i bez jejich souhlasu? Jak je to s plánovaným „shengenem“ pro tyto ozbrojené síly? Uvažuje se totiž podle médií o tom, že kvůli urychlení případné reakce by měly mít možnost volně se pohybovat po celé unii....

Zajištění svrchovanosti je jedním z cílů ústavního zákona o bezpečnosti ČR. V souvislosti s někdejší přípravou členství ČR v EU někteří politici zpochybňovali, zda výraz „svrchovaný“ je slučitelný s tímto členstvím. Navrhovali i jeho vypuštění z ústavního textu. Stále častěji je jasné, proč.

Evidentně se úspěšně minimalizuje tolik proklamovaná suverenita národních států v EU. Je pokorně odevzdávána na oltář velké matky - EU. A to ve stále více oblastech. Od hospodářských, politických, přes migrační politiku až nyní i po oblast vojenskou a obrannou.

Takže otázka na závěr: Bude mít nyní jiný „politicky korektní“ názor na „evropskou armádu“ po aktivitách europoslanců také ministr Stropnický? Vzhledem k jeho poměrně často se měnícím postojům bych se nedivil.

Autor: 
Ladislav Šedivý, předseda OV KSČM Tábor, (vítr)