Poněkud absurdní aktivita zákonodárců

21. 11. 2016

Na sociálních sítích i jinde v těchto dnech kriticky rezonuje zákonodárná aktivita šedesátky poslanců, která hodlá vrátit do trestního zákona paragraf, který by postihoval hanobení hlavy státu. Podle navržené novely trestního zákona by za to hrozilo až roční vězení. Poslanci mluví o tom, že by trest měl být hlavně výchovný. Mezi navrhovateli jsou i poslanci za KSČM včele se Zdeňkem Ondráčkem.

Proč je tento návrh velmi kontroverzní? Jednak naší veřejnosti jsou velmi srozumitelné neblahé konotace s minulým režimem a považuje navrhovaný zákon za nedemokratický. Kdo bude soudit, zda jde o zaručené právo na vyjádření názoru, oprávněnou kritiku či již o urážku? Hranice může být dosti tenká.Co ústavně zaručená svoboda slova? Za druhé, proč za hanobení až jeden rok vězení? Trest vězení za verbální, byť urážlivý projev, je v tomto případě naprosto absurdní. A za třetí, má-li být trest za hanobení hlavy státu skutečně výchovný, máme dost jiných možností k „výchově“ k respektu ke státním symbolům i prezidentovi. Například v novelizovaném a schváleném přestupkovém zákonu. Jeho novela byla schválena již v květnu a v platnost vejde v červnu příštího roku..

Mezi nové přestupky patří hlavně "znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci". Urážka nebo pomluva zaměstnance obecních úřadů, pracovníka úřadu práce nebo dalších podobných institucí (potažmo evidentně i hlavy státu) se tak má stát přestupkem proti veřejnému pořádku, za který by hrozila pokuta až 10.000 korun.Cílem je chránit tyto lidi, kteří často čelí urážkám či napadání bez odpovídající zákonné obrany. Urážka úředníka může být nyní řešena podle správního řádu jako "hrubě urážlivé podání" k orgánu veřejné správy se sankcí až 50.000 korun. Nač tedy nový, speciálně „prezidentský“, zákon? Finanční postih může být zřejmě v mnoha případech citelný.

Mám zato, že vzhledem k výše uvedenému se šedesátka poslanců z ČSSD, ANO, hnutí Úsvit i naší KSČM (i když někteří svůj souhlas odvolávají) poněkud ve své aktivitě „uťala“. Chce totiž novými zákony vynucovat to, co by mělo být samozřejmostí – prostou úctu k lidem a ke všemu, co symbolizuje tradice našeho státu. Ostatně, i současná legislativa pamatuje na tyto excesy a stanovuje možnosti jejich postižení. Jen jaksi chybí tah na bránu. Tedy snaha trestat ukradenou prezidentskou standardu, vajíčka na Alebertově a slovní výlevy ma demonstracích, v médiích a na sociálních sítích. Že by šlo o otázku spíše politickou, než právní?

 

Autor: 
Vít Řezáč