Projev globalizace, technokratického vývoje, či bezbřehé demokracie? Verbální projevy se ve společnosti, nejen české, bezesporu vulgarizují na sociálních sítích, v médiích i na veřejných akcích. Ano, měli bychom možná hlasitě říci, že tudy cesta nevede. Tedy pokud ještě existují nějaké morální imperativy, ctít bychom měli měli minimálně národní tradice, symboly české státnosti a potažmo také zvoleného prezidenta. Ať již můžeme mít na jeho konkrétní osobu a veřejné projevy názor jakýkoliv. Skutečnost je ovšem jiná.
Šedesátka poslanců, v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM), zvolila v současné situaci někdy přes hranu jdoucích invektiv vůči prezidentovi cestu navrhované novely trestního zákona. V ní by se urážka hlavy státu trestala peněžitým trestem, případně trestem odnětí svobody až na jeden rok. Fakt je, že například Portugalsko, Holansko, nebo i Polsko, mají v legislativě sankce za urážky hlavy státu, A to od veřejně prospěšných prací až po vězení v řádu dnů.
Chceme jít skutečně touto cestou? Kdo bude posuzovat, zda jde o kritiku v rámci ústavou zaručené svobody slova, či již o trestný čin? Náš současný přesupkový zákon, případně jeho novelizace, která vejde v platnost v červnu příštího roku, přece dává možnosti, jak nactiutrhání i utrážky úředníků, a tedy potažmo i prezidenta republiky, postihovat. Od příštího roku relativně citelnou pokutou ve výši 50 000 Kč. Pak by šlo jen o to, zda se nestanou bagatelní kritické výroky v případě navrhované novely trestního zákona trestným činem. Příkladů „politického“ rozhodování soudů je již dnes dost.
Lze mít zato, že podle názorů „venkova“, a zřejmě i většiny členské základny KSČM, si chladnou hlavu a smysl pro realitu zachovali ti poslanci KSČM, kteří podobnou novelu trestního zákona odmítají a nepodpořili ji. Jsou to podle dostupných informací Jiří Dolejš, Zuzka Bebarová–Rujbrová, Miloslava Vostrá, Vojtěch Adam, Soňa Marková a Josef Vondrášek.