Nejednotná Evropa a sankce

27. 2. 2022

Ať napíšu to či ono, jistě budu označen za proruského člověka. Důvod je prostý, slouhové nemají rádi pravdu a už vůbec ne takovou, která se jim nehodí k tomu, co musejí papouškovat v médiích, která je platí. Situace je obdobná jako v roce 1999, kdy USA a koalice ochotných, většinou členů NATO, přepadla Jugoslávii nebo když ti, kteří dlužili Libyi za ropu, zneužili tzv. bezletové zóny a zničili jeden z nejvíce prosperujících států na severu Afriky a dluhy nezaplatili dodnes, prostě to ukradli.

Nechci pokračovat Irákem, Sýrií a dalšími státy, které se staly obětí hrubého nerespektování mezinárodního práva, které v krátké době jednopolárního světa tady Spojené státy předvedly. Jsem dalek toho, abych něco takového, jako je nerespektování norem mezinárodního práva omlouval, ale výroky o invazi Ruska na Ukrajinu o porušování mezinárodního práva beru jako relevantní jen od těch, kteří také odsoudili neméně mnou jmenované kroky USA, NATO a EU. Nebo alespoň odsoudili řádění fašistických bojůvek Pravého sektoru na Ukrajině. Pokud to neodsoudili tenkrát a ani dnes to neuznají, tak jejich slova jsou jen farizejství a podlost, či přímo služba cizím zájmům. Buď budeme měřit všem stejně, nebo řekněte, komu ten dvojí metr má přihrát výhody. Česká republika to není, ta neměla a nemá ani kolonie, ani neprofituje na okrádání druhých. Třeba takové Švýcarsko žádné sankce nechystá.

Evropa se buď bude emancipovat a ČR s ní, nebo budeme sloužit cizím zájmům. Nevidím nic dobrého na tom, aby český člověk kvůli sankcím kupoval pětkrát dražší plyn, třikrát dražší ropu. Kde na to mají lidé u nás brát peníze, když na rozdíl od Německa se u nás minimální mzda nezvyšuje.

Ač nejsem ekonom, přesto bych nikdy nevypustil z úst takový nesmysl, jako před pár hodinami americký prezident Joe Biden: »Zabráníme Rusku, aby bylo součástí světové ekonomiky.« To pronese člověk, který vděčí čínské ekonomice, že ještě vůbec někdo ty bilionové dluhy USA nechce okamžitě splatit.

Vraťme se k realitě, i u nás před časem zveřejnil server idnes.cz, že podle Mezinárodního měnového fondu se poměr státního dluhu k HDP v tzv. vyspělých ekonomikách zvýšil v konci roku 2021 o 20 procentních bodů na zhruba 125 procent HDP. Podstatnou část zadlužení, jak dále uvádí idnes.cz, si s sebou svět nese už z předpandemického období. Podle Institutu mezinárodních financí vzrostl globální dluh v roce 2019 o více než 10 bilionů dolarů a dosáhl výše 255 bilionů této ještě stále americké měny, což je více než 322 procent globálního HDP. A státní dluh samotné ekonomiky Spojených států překonal tento měsíc historicky rekordní hranici 30 bilionů USD.

Je patrné, že americký prezident má sice sebevědomí, ale jen jestli to není spíš nabubřelost. Musím opakovat, že jedním z největších věřitelů USA je Čína, čili spojenec Ruska. A už slyším spoustu blábolů o zaostalé, protože komunistické, čínské ekonomice… A ona zatím, světe, div se, je nejsilnější na světě. A asi nejsem sám, kdo by nechtěl platit cizí, tedy americké dluhy tím, že si od nich budu kupovat předražené věci, včetně stlačeného plynu. Nejsme jako Češi až tak bohatí, abychom sponzorovali Spojené státy. Zhruba v tomto punktu bych onen pomyslný kruh uzavřel, poněvadž dále se už není o čem bavit. Snad jen blahopřát Rusku k případnému vyloučení z povinnosti splácet cizí dluhy.

Autor: 
Vojtěch Filip
Zdroj: 
www.ihalo.cz