Kultura zvítězila, granty budou! Asi tak hle nějak by se ve zkratce dalo zhodnotit vyústění příběhu, který jsem nastínil v minulém článku o problematice projednávání dvouletých grantů na českobudějovickou kulturu pro roky 2022 a 2023. Co se od té doby událo? Poté, co napoprvé pan náměstek pro kulturu Juraj Thoma bez odůvodnění stáhl z jednání Rady města projednávání rozdělení víceletých grantů navržených Hodnotící komisí, napodruhé již tento bod na jednání Rady města dne 8. listopadu předložil. Nicméně návrh Hodnotící komise nebyl schválen, kdy pouze tři členové Rady města hlasovali pro jeho schválení a posunutí k hlasování Zastupitelstvu města, zatímco 7 členů Rady města se zcela alibisticky zdrželo hlasování, čímž vlastně návrh nebyl schválen, ale ani nebyl zamítnut. Ten samý den na jednání Kulturní komise jsme se pak od pana náměstka dozvěděli, že s návrhem nebyl ztotožněn, a že údajně žádná z námi navržených akcí nesplňuje pravidla dotačního programu pro víceleté granty. Je to zvláštní odůvodnění vzhledem k tomu, že se na jednání Rady města neřešila adresně ani jedna z navrhovaných kulturních akcí, ale pouze pravidla. Pravidla, která prý jsou špatně napsaná, byť je předtím schválila jak Rada města, tak Zastupitelstvo. Tady evidentně platí, že když pan náměstek nechce, aby něco prošlo, tak to prostě neprojde, protože si na to vždy sežene dostatek hlasů. A zástupný důvod, proč něco shodit ze stolu, se najde vždy.
Vypadalo to tedy, že částka ve výši 3 900 000 Kč určená pro kulturu na roky 2022 a 2023 se vyplácet nebude a propadne zpátky do rozpočtu města. Obrat však nastal při dalším jednání Rady města dne 22. listopadu. Pan náměstek Thoma opět zařadil jako jeden z bodů projednávání víceletých grantů na kulturu. Tentokrát ovšem přišel s návrhem, který se od toho našeho původního návrhu odlišoval ve dvou projektech, které byly vyškrtnuty a nahrazeny jinými projekty. Jednalo se o nahrazení léty osvědčeného projektu „Středy před K2“ (návrh 600 000 Kč na dva roky) za novou akci v centru města „Montmartre pod Černou věží“ (přiděleno 662 000 Kč) a o nahrazení osvědčených „Adventních plaveb do Betléma“ (návrh 260 000 Kč) za výstavu na náměstí „České Budějovice štětcem, tužkou, uhlem …“ (přiděleno 198 000 Kč). S tímto už pan náměstek zjevně ztotožněn byl, a tak není divu, že takto upravený návrh Hodnotící komise již v Radě města prošel. A tak s tím hurá do Zastupitelstva.
Zastupitelstvo města o tomto bodu dlouze diskutovalo při svém zasedání 6. prosince, přičemž samozřejmě nejvíce byl předmětem diskuze fakt, že Rada města upravila návrh odborné Hodnotící komise. Nejsem si jist, že debata byla úplně plodná, byť jsem si ji vyslechl celou, ale v zásadě nic nového z mého pohledu nepřinesla. Zcela zbytečná se může jevit snaha o prohlasování původního návrhu Hodnotící komise, jelikož tento protinávrh nebyl úspěšný, stejně jako oddělené hlasování o projektech zařazených na seznam Radou města. Hlasováním Zastupitelstva tak prošel až návrh Rady města. „Hurá!“, chtělo by se zvolat. Boj, při kterém jsem si já jakožto člen Kulturní a Hodnotící komise mnohdy připadal jako důmyslný rytíř Don Quijote při boji s větrnými mlýny, byl završen. Českobudějovická kultura nepřišla o slíbené peníze a povedlo se podpořit a zajistit tak finanční jistotu na dva roky pro řadu hodnotných projektů, jako jsou akce Literatura žije, Havraní náměstí žije, Buskers Fest, Mezinárodní festival staré hudby Musica ad confluentem či environmentální festival Jeden svět. Kromě toho byla na následující dva roky rovněž podpořena i celoroční činnost celkem čtyř subjektů.
Ano, neprošel náš původní návrh. Já však s čistým svědomím doporučil našim zastupitelům za KSČM hlasovat pro návrh Rady města, a to jednak z důvodu, že akce zařazené Radou města jsou kvalitní, jen je pro víceletou podporu diskvalifikovalo v mých očích to, že jsou nové a nevíme úplně, jak se osvědčí v prvním roce. Proto jsme preferovali akce osvědčené, které já osobně budu po jejich vyřazení Radou města z víceleté podpory preferovat pro podporu v jednoletých grantech. A druhá z toho důvodu, že než, aby návrh vůbec neprošel a všechny akce zůstaly bez dotací, je lépe podpořit i tento pozměněný návrh. V tom smyslu vystoupil předseda klubu KSČM Petr Braný. A tak nakonec i zásluhou hlasů zastupitelů za KSČM byly víceleté granty odhlasovány a uděleny. Po všech peripetiích a vzdoru pana náměstka Thomy nakonec bylo naše úsilí završeno. Byť mu padl za oběť i jeden z členů Kulturní komise, který byl po vyhrocené diskuzi na jednání Kulturní komise Radou města odvolán. Ale to už je jiný příběh. Českobudějovická kultura má tak prozatím o finance postaráno a může se těšit na příděl další podpory, jelikož začátkem roku se budou rozdělovat jednoleté granty na rok 2022 a v rámci příprav kandidatury města České Budějovice na Evropské hlavní město kultury 2028 budou poskytnuty zvláštní dotace na pořádání kulturních akcí s tímto spojených. Když k tomu připočteme podporu kulturním akcím, jež jsou financované přímo Kanceláří primátora plus extra podporu pro Jihočeské divadlo, je v tuto chvíli jisté, že občané Českých Budějovic budou mít o bohaté kulturní vyžití rozhodně postaráno. Tak přátelé, vzhůru za kulturními zážitky!