Rada bezpečnosti OSN přijala až na pátý pokus usnesení Belgie a Německa, které o jeden rok prodlužuje práci jednoho kontrolního stanoviště na syrsko-turecké hranici za účelem poskytování humanitární pomoci Sýrii. Uvedl to stálý zástupce Německa v OSN Christoph Heusgen, předsedající v Radě bezpečnosti, když oznamoval výsledky hlasování.
Dotyčný se také vyjádřil k tomu, jak na dokument reagovaly různé země. „Pro usnesení hlasovalo 12 členů Rady bezpečnosti. Tři státy se zdržely hlasování. Usnesení předložené Belgií a Německem bylo přijato,“ uvedl Heusgen.
Rusko totiž chtělo v provozu ponechat pouze jeden kontrolní bod – Bab al-Hawa. Moskva rovněž požadovala, aby se v usnesení odrážela škodlivost jednostranných sankcí proti Sýrii, které zhoršují humanitární situaci v zemi na pozadí války a pandemie koronaviru. Bylo tedy přijato jakési kompromisní stanovisko.
Dosud se toho Radě bezpečnosti nepodařilo dosáhnout, a to kvůli rozdílnému postoji Ruska a Číny na jedné straně, a Belgie a Německa na straně druhé. Zásadní rozdíl v názorech Moskvy a Pekingu na jedné straně a evropských států a USA na straně druhé, se v Radě bezpečnosti týká samotného mechanismu přeshraničního poskytování humanitární pomoci Sýrii. Některá média také uváděla dokonce zneužívání původně čtyř, poté dvou přeshraničních přechodů k jiným účelům jenž s humanitární pomocí nesouviselo. Celý článek zde:
Z diskusních příspěvků k celému článku:
kersi
10:57 12.07.2020 | 3
Tomu bych ani neříkal humanita, když jde pouze o pomoc opozici a zejména teroristům v Idlibu. Zbytek Sýrie zůstává v zóně sankcí.
................................
Mat88021
13:41 12.07.2020 | 2
Tak aspon ten turecky prechod. Jakpak ted budou zasobovat ty sve zoldaky, kdyz ne pod zaminkou humanitarni pomoci? A ty kecy ze sankce nemaji vliv na obyvatelstvo muze z huby vypustit jenom hnup nebo hajzl.