V rámci otázek a odpovědí nás krajští zastupitelé a nově kandidující za KSČM informují o aktuálních otázkách současné situace. Dnes vás se svými názory seznamuje Hana Tůmová, současná zastupitelka a opakovaně kandidující do Zastupitelstva Jihočeského kraje.
Jaký máš osobní názor na to, která opatření orgánů Evropské unie spíše nebo zcela poškozují naše životní prostředí? Postupují naše vládní orgány v současné době dostatečně při ochraně životního prostředí? Které zákony jsou k tomu pozitivní, a které naopak nesou větší známky lobbingu, než jsou reálné potřeby?
Otázka životního prostředí je velmi složitá a široká. Životní prostředí si narušujeme hodně sami pohodlným moderním životním stylem. Stále voláme po ekologii, ale většinou se nehodláme vzdát svého pohodlí.
Máme zákon o podpoře výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Na jeho základě jsou hektary kvalitní orné půdy "osázeny" solárními panely na výrobu ekologické energie. Ale co s nimi bude, až skončí životnost panelů? To nikdo, ani zákon neřeší. O míře lobbingu zde raději ani nebudu mluvit.
Mnoho "zelených ekologistických" organizací se tváří, jak chtějí spasit naše životní prostředí. Je třeba se podívat i na jejich pozadí a zjistit zdroje financování a tím zjistit i jejich skutečné zájmy. Na druhou stranu, podobně jako se zatracovanou řepkou, neházejme všechny neziskové organizace do jednoho pytle. I mezi nimi se najdou organizace, nebo jedinci, kteří vše dělají v dobré víře a srdcem.
V posledních letech se v pravidelných intervalech objevuje otázka ukončení skládkování komunálního odpadu. Termín pro ukončení skládkování se neustále posouvá a každý další termín je konečný, definitivní a neměnný. Je to dáno zdlouhavým legislativním procesem, což je u nás ale obecný problém. Po celou dobu je téměř nulové povolování nových, v zahraničí ověřených, technologií na energetické využití komunálního odpadu. Odpad je pro někoho finančně výnosná a pro někoho naopak nákladná komodita. Více než kdykoliv jindy je zde aktuální klasická Nerudovská otázka kam s ním. Máme obce, na jejichž katastrálním území se nachází skládky komunálního odpadu, z čehož plyne obcím nemalý příjem do jejich rozpočtu a s ukončením skládkování obce o tyto zdroje svých příjmů přijdou. Musíme se zamyslet, zda skládkovat, nebo za přísných norem energeticky využít. Můj názor je, že energetické využití odpadu je lepší. Znamená minimální ekologickou zátěž pro další generace.
Protože jsme Jihočeši, nesmíme zapomenout ani na Šumavu. I když MŽP říká něco jiného, my stále trváme na samostatném zákonu o Národním parku Šumava. Šumavská příroda je unikátní a její stav po opakovaných kůrovcových kalamitách je tak žalostný, že pokud se urychleně nezačne něco dělat, nebudeme mít již co chránit. Dalším generacím necháme spíše hornatou step místo krásných hustých šumavských lesů. Se stavem šumavské přírody souvisí také kolotoč sucha a opakujících se záplav. Šumava stále více ztrácí svou schopnost zadržovat vodu!!!