V rámci otázek a odpovědí nás krajští zastupitelé a nově kandidující za KSČM informují o aktuálních otázkách současné situace. Dnes vás se svými názory seznamuje Hana Tůmová, současná zastupitelka a opakovaně kandidující do Zastupitelstva Jihočeského kraje.
Celá země je nyní žlutá od řepkového pylu… Projížděl jsem minulý týden po okolí Blanského lesa a připadlo mi, že polovina polí je žlutá, kvete na nich řepka. Kdysi to byla výsada pěstovat ji jen v několika JZD a dosahovali tam srovnatelných výnosů jako v Západním Německu (např. JZD Plíškovice na Písecku). Ta pole jsou všechna „Trautenberka“ Babiše, nebo je to prostě obecný zájem sedláků vydělávat na řepce olejné?
Otázka pěstování řepky není tak černobílá, jak se na první pohled zdá. Ano, velká část orné půdy je oseta řepkou (u nás se pěstuje asi na 370 tis. ha orné půdy), ale ne všechen v tomto období všudypřítomný proklínaný pyl je dílem řepky, podívejme se také do lesů. Je bohužel smutné, že v současné době je řepka olejka pro zemědělce ekonomicky nejvýnosnější plodinou, ale to je bohužel důsledek současné agrární politiky.
Na druhou stranu řepkový potravinářský olej je jeden z nejkvalitnějších olejů (i z pohledu prevence kardiovaskulárních chorob) a pro jeho získání se nemusí decimovat pralesní porosty. Jeho přidávání do pohonných hmot není prospěšné, protože se snižuje optimální výkon a životnost motorů konstruovaných na spalování fosilních paliv. Řepka je na poli po většinu roku, kromě začátku své vegetace tak chrání ornou půdu před erozí a zaorání řepné slámy po sklizni dodává organickou hmotu do půdy pro další plodiny.