Varování tragédie v Lejčkově

30. 4. 2020

Bylo 9.května 1945 odpoledne. Hitlerova "Třetí říše" doutnala v troskách. Předchozí den, 8.5. 1945 Německo kapitulovalo. V ranních hodinách Rudá armáda po usilovném pochodu z Německa a krvavých bojích na území osvobozovaného Československa pronikla od severozápadu a severu do hlavního města Prahy. V ulicích hlavního města propuklo obrovské nadšení obyvatel města, že je konec okupace a neúprosné nacistické tyranie. Na území Čech a Moravy však nebyl ani zdaleka ještě klid a konec války. Německá Střední skupina armád, které velel polní mašál Fedinand Schörner, oblíbenec Adolfa Hitlera, organizovaně ustupovala směrem k americké okupační zóně. Stále byla dobře vyzbrojena a plně bojeschopná. V této době Německo už bylo poraženo, kapitulovalo, ale vojskům Wehrmachtu, jejich spojencům a vojskům Zbraní SS v sestavě skupiny armád šlo o jediné, za každou cenu co nejdříve proniknout do amerického zajetí aby se vyhnuly zajetí Rudou armádou. Přes Tábor směrem od Jihlavy a Pacova vedla v té době na západ jediná hlavní komunikace. Vesnice Lejčkov se nachází na této trase. Shodou okolností právě zde v Lejčově a v jeho blízkosti došlo k  nevídané tragédii. Existuje několik verzí vzniku tragédie. Nikdy však nebylo přesně vyšetřeno co vedlo k zběsilé palbě po neozbrojeném obyvatelstvu odcházejícím německým vojskem. Lidé v té době už dobře věděli, že Němci jsou stále nebezpeční,  a že esesáci jsou i nadále zfanatizovanými zabijáky. Takže je těžko pochopitelné proč naši lidé byli tak blízko této silnice a proč nevyčkali až Němci odtáhnou. Jediným rozumným vysvětlením je, že lidé chtěli na vlastní oči spatřit a přivítat jednotky Rudé armády. Praha a velká část Čech a Moravy byly již přece osvobozeny a lidé to věděli.

            Nebudu zde rozebírat detaily několika verzí vzniku tragédie a přečíslím pouze její výsledky. Ve dvou hodinách, počínaje v 14 hodin, bylo odpoledne zastřeleno 24 lidí z této části Táborska a Pelhřimovska. Obec Lejčkov byla navíc vypálena podobně jako obec Leskovice několik dnů předtím.

            Lidé z Tábora a okolí dodnes nezapomínají na tuto událost, která jim připomíná tragédii a neštěstí nejenom II.světové války, ale válek vůbec. Každoročně si tyto událostí připomínají pořádáním pietních aktů, kde se klaní památce zavražděných a padlých občanů. Také letos tomu nebude jinak a přes současnou pandemii COVID 19, Okresní rada Klubu českého pohraničí Táborsko, Dr. Edvarda Beneše, společně s představiteli OV KSČM v Táboře a starostou obce Dolní Hořice, jejíž součástí je také obec Lejčkov, položí věnec a kytice ke zdejšímu pomníku zavražeděných občanů.

 Již nikdy válku v Evropě!

Autor: 
Zdeněk Trippé, předseda Okresní rady Klubu českého pohraničí Táborsko, Dr. Edvarda Benše
Zdroj: 
Vlastní, foto archivní