Sociální demokraté před blížícími se volbami přicházejí s dalším populistickým krokem. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) vládě předložil novelu, která by měla zajistit pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce. Obdobný návrh KSČM leží ve sněmovně už od začátku roku. Zatím nebyl projednán.
»Ze strany ministra zdravotnictví jde v tuhle chvíli o zcela zbytečný krok,« reagovala na aktivitu ministerstva stínová ministryně zdravotnictví Soňa Marková (KSČM). Stačilo totiž podle ní využít návrh KSČM na automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce, kterýleží ve sněmovně už od začátku roku a mechanismus pravidelné valorizace plateb mohl být už dávno schválen. »Jasně se ukazuje, že je před volbami a sociální demokraté dělají pouze populistické kroky, ve skutečnosti jim ale o řešení problémů ve zdravotnictví nejde,« dodala Marková. Jeden z hlavních problémů českého zdravotnictví je právě nedostatek finančních prostředků, které by se měly pravidelně v dostatečné míře dostávat do zdravotnického systému. To se nyní neděje. Ze strany sociálních demokratů tak jde podle Markové pouze o snahu ukázat voličům, že se snaží problémy řešit, ve skutečnosti to ale nedělají.
Návrh KSČM je jednoznačně lepší
Obě předlohy počítají s tím, že valorizace by měla být vázána na všeobecný vyměřovací základ pro účely důchodového pojištění. Ministerská norma je ale rozšířena o tzv. anticyklický mechanismus. To znamená, že stát by v době recese příspěvek za děti, důchodce či nezaměstnané ještě navyšoval, v době konjunktury by platil méně.
S navrhovaným principem komunističtí poslanci nesouhlasí. »Zdánlivě to může vypadat dobře, ale na druhou stranu, kdy jindy by mělo přicházet více peněz do systému než v době, kdy ekonomika prosperuje? Podle mého názoru tento návrh nemá tu správnou logiku,« míní Marková. Poukázala také na důležitost vytváření rezerv zdravotních pojišťoven. Připomněla, že právě rezervy v podstatě zachránily zdravotnictví v době poslední hospodářské krize.
»Návrh KSČM je jednoznačně lepší, byli bychom rádi, kdyby se už dávno začal projednávat a mohlo se o některých věcech diskutovat, to ale bohužel tato vládní koalice neumožňuje,« posteskla si stínová ministryně.
Rozhoduje politická situace
Zatím je otázka, zda má ministr Němeček pro svůj návrh vyjednanou podporu dalších koaličních stran. Jde totiž o krok, který odmítá šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO). Je přesvědčený, že by se zdroje na financování zdravotnictví měly hledat nejprve ve zlepšení efektivity resortu. Proti pravidelné valorizaci jsou také zaměstnavatelé a podnikatelé, odmítají i anticyklický mechanismus.
Ministerstvo chce upravit valorizaci zákonem, protože každoroční rozhodování vlády nezajišťuje podle něj předvídatelnost příjmů veřejného zdravotního pojištění pro delší období. Navíc místo objektivních kritérií ovlivňují rozhodnutí politická situace a ochota uvolnit peníze pro zdravotnictví. Například v letech 2010 až 2013 se příspěvek státu neměnil, systém tak vyčerpal veškeré rezervy.
Podle návrhu by v roce 2018 měl narůst příspěvek státu o 4,3 miliardy, v roce 2019 o 3,6 miliardy a v roce 2020 o 3,8 miliardy korun. Letos stát odvede zhruba 63 miliard.
Předlohu ministerstvo zdravotnictví předloží vládě 24. srpna.