Ropná blamáž

18. 9. 2019

Je tomu nedávno co se stal útok na Saudskou Arábii údajně jemenským bezpilotním letounem na jedno či dvě z ropných zařízení. Dá se i říci, že až rychlostí světla se toto k nám dostalo ve formě defacto okamžitého zdražování benzínu a nafty na českých čerpacích stanicích. Je s podivem jak rychle v České republice probíhá něco co by na naši zemi nemělo mít žádný vliv, jelikož většinový podíl proudící ropy do naší země pochází z Ruska a další větší dodavatelé jsou Ázerbájdžán a Kazachstán, pouze pár procent, něco mezi 4-7 % jsou ostatní dodavatelé mezi které patří například Maďarsko.

 I kdyby byla Saudská Arábie pár procenty podílející se dovozce ropy, tak to je s námi docela dost špatné, že pár procent dokáže natolik zamávat s celou naší republikou ve formě dalšího zdražování. Toto zdražování na benzinových pumpách bude mít zřejmě podružný efekt a to v podobě zdražení absolutně všeho, jelikož se vše dováží automobily či kamiony spalující pouze fosilní paliva. Zajímavostí je, že při velkých ropných krizích v letech 1973, 1979 a 1990 bylo otevřeno mnoho nových velkých ropných nalezišť, které zažehnaly velké ropné krize a z obavy o úpadek cen ropy byly tyto naleziště zavřeny a zakonzervovány.

Dnes i kdyby nastala opravdu velká ropná krize není problémem tyto zakonzervované naleziště znovu otevřít a tím zažehnat skoro jakoukoliv ropnou krizi. To znamená, dle mého úsudku, že strašení světa ropnými krizemi je pouze politická manipulace mocností vůči slabším zemím a bohužel ten kdo pokaždé doplatí na tyto politické hry jsme i my. Je toto zdražování posledním zdražováním? Není to jen předvoj cílené hluboké ekonomické krize?

Autor: 
Anna Vaculíková
Zdroj: 
Vlastní