Virtuálních adres meziročně přibylo 27%, k srpnu 2019 je jich 122 000

7. 8. 2019

Obliba virtuálních adres nových firem neustále roste, hlavně v Praze a Brně. Je to atraktivností reprezentativní adresy? Nebo snad možnost variabilně měnit kanceláře nebo provozovny, když sídlo zůstane neměnné? Domnívám se, že nikoliv. To za hlavní a rozhodující důvody nepovažuji. Hlavní důvody mohou být jiné, veřejně nepojmenované a pragmaticky prozaické. Za ně především považuji snahu firem a společností, jejich vedení a managementu vyhnout se přiměřené kontrole ze strany finančních úřadů. Tomu by také nasvědčoval neustálý nárůst nespolehlivých plátců DPH, meziročně o 28%.

V uvedených případech je provedení takových kontrol jen teoretické. Není v silách žádného finančního orgánu zvládnout obrovské množství případných kontrol. Není to skutečným a nevyřčených motivem? Srovnejme jen letmo některé z pražských adres, jak uvedla poradenská společnost Bisnode:

- Praha 1, Ovocný trh 572/11                   2 192 firem, meziroční nárůst o 900%

- Praha 1, ulice Rybná 716/24                  7 045 firem

- Praha 1, ulice Kaprova 42/14                 4 059 firem

- Praha 4, ulice Jaurisova 515/4               2 864 firem

- Brno Veveří, Lidická 700/19                    2 116 firem

- Brno Zábrdovice, Příkop 843/4              1 998 firem

Virtuální adresy jsou v České republice legální, bohužel. Popisovaný stav před časem tvrdě kritizovali předseda vlády Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová a pokusili se zjištěný stav změnit. Nepovedlo se, narazili na tvrdý odpor a vše utichlo. Nepodařilo se přijmout ani jednoduchou novelu zákona. Místo toho slyšíme od pracovníků MF ČR, že boj s daňovými úniky a podvody funguje. Tomu však nenasvědčují uvedené statistiky. Otázka více než aktuální: „Co s tím?“

virtualni_sidla.png

Zdroj: https://www.bisnode.cz/o-bisnode/o-nas/novinky/virtualnim-sidlum-pribyva...

Autor: 
jk
Zdroj: 
mfčr, www.bisnode.cz/