Nedávno se mi dostal do rukou článek Daniela Köppla - ředitele redakce TÝDEN ( zpravodajský týdeník ), který se zamýšlí nad budoucností médií.
Ve svém článku autor uvádí, že poprvé o zaručeném zániku tištěných novin slyšel v polovině devadesátých let. Podobné předpovědi nacházel v mediálním prostoru každou chvíli dodnes. Jako hlavní argumenty různých článků bylo a je vždy uváděno to, že tištěné noviny zlikviduje internet a měnil se jen datum zániku.
V této souvislosti je třeba upozornit na tvrzení německého filosofa Karla Poppera, který tvrdil, že člověk nemůže předvídat budoucnost, pokud nedokáže předvídat budoucí technologické inovace. Jinými slovy platí: Nevíme, co jednou budeme vědět.
Ředitel redakce TÝDEN Daniel Köppl přesto tvrdí, že internet jen tak noviny nenahradí. Odkazuje se na jisté indicie, které naznačují, že tištěná média mají před sebou velkou budoucnost. Například ekonomický dopad. Tištěná média mají jasný obchodní model, jemuž zadavatelé věří a proto doposud tato média živí své kolegy z webů, kteří si na sebe nevydělají. Ziskovosti nepomohou ani internetové reklamy, když efektivita reklamy v on-line médiích je špatná.
Druhým důvodem může být to, že lidé, kteří média čtou, věří, že jejich obsah je zadarmo a patří všem.
Noviny a časopisy poskytují čtenářům širší přehled a jejich informace a význam oceníme později. Na internetu čteme jen to, co nás zajímá a tím se náš kulturní a společenský přehled zužuje. Tak bychom mohli pokračovat dál a dál. Tedy je sto a jeden důvodů proč by se tištěná média neměla obávat budoucnosti, uzavírá Daniel Köppl.
Jenomže je tu ona myšlenka německého filosofa Karla Poppera. Takže jaká je budoucnost médií? Jediná správná odpověď zní – nikdo nic neví.