Dlouhodobá podpora, nejen jihočeské KSČM, také pomohla. Dnes ČEZ začal stavět horkovod Temelín (JETE) – České Budějovice

15. 3. 2019

Generální ředitel stavební firmy Tenza Michal Hrubý to dnes uvedl pro média. Stavební práce jsou naplánovány energetiky na necelé dva roky a první dodávky se uskuteční v topné sezoně 2020/2021.

Temelínské teplo pokryje asi 30% spotřeby tepla Českých Budějovic a zbytek zajistí dosavadní městská teplárna používající fosilní paliva. KSČM v souladu se svým volebním programem oceňuje a vítá efektivní využívání vyrobeného temelínského tepla při zachování relativně dostupné ceny. Rovněž nelze přehlédnout významný ekologický přínos pro ochranu životního prostředí. Temelínské teplo totiž umožní zlepšení životní prostředí v okolí krajského města, když se do ovzduší nedostane ročně až 80 tis. tun CO2.

Propojení JETE bylo připravováno již při projektování a posléze při výstavbě JETE v polovině 80. let (za socialismu). Ucelený projekt se však z důvodu celospolečenských změn a přehodnocováním energetických potřeb státu zatím nerealizoval. Jedním z důvodů bylo i to, že místo projektovaných čtyř bloků byly nakonec po dlouhých turbulentních diskusích postaveny jen dva.

V dlouhodobé perspektivě bylo plánováno dostavět další dva bloky a tím by bylo dosaženo projektově plánovaných čtyř. Přípravy se již rozbíhají. Tím se jistě otevře diskuse o vhodnosti původně projektované další větve horkovodu JETE – Písek.

Tomu ovšem (možná) neodpovídá dlouhodobá koncepce rozvoje písecké městské teplárny. Ta se v současnosti vybavuje nejmodernější technologií, více se zaměřuje na biomasu, utlumuje se používání ostatních fosilních paliv a provádí se výměna parovodů za horkovody. Je však možné, že než dojde k výstavbě další větve horkovodu JETE - Písek uplyne dost dlouhá doba, kdy se píseckým modernizační projekty teplárny z vlastních zdrojů bohatě vyplatí. Takže další generace bude mít jistě námět na přemýšlení.

Autor: 
jk, foto: infocentrum JETE
Zdroj: 
Vlastní