Český stát je hloupý, dělá hloupou hospodářskou politiku, nejsou žádní noví Baťové a z růstu HDP nic nemáme, říká globální profesor a ekonom Milan Zelený

5. 1. 2019

K odkazu podnikatele Tomáše Bati se kromě premiéra Andreje Babiše rád hlásí i prezident Miloš Zeman, ale podle ekonoma Milana Zeleného jako politik neudělal nic proto, aby se tu narodil nový Baťa. Vzhledem k tomu, že je Zeman součástí české politiky 30 let, něco udělat mohl. „Neudělal nic,“ zhodnotil Zemanův přínos k případné baťovské budoucnosti Zelený. „Nestačí o tom jen mluvit,“ zdůraznil ekonom pro Štrunc!

Zeman rád mluví o kanálu Dunaj–Odra–Labe, ale podle Zeleného je to projekt, který je vlastně k ničemu. Může snad přilákat několik investorů, kteří si budou chtít sáhnout na dotace, ale to je všechno. Tento kanál velikost naší ekonomice nevrátí.   

Zbytečnost kanálu Dunaj–Odra–Labe však není tím největším problémem ekonomiky. Náš největší problém tkví podle Zeleného v tom, že čeští politici po roce 1989 vlastně nepochopili, co je kapitál. Nepochopili, že důležité jsou podniky, které produkují nějaké bohatství, a ne peníze, které dostanou, když ony podniky prodají.

„My jsme se zbavili národního kapitálu,“ zdůraznil Zelený a přidal příklad. Považoval za nutné, aby Škodovka zůstala v českých rukou, aby ji nekupoval německý Volkswagen. „Byla to chyba,“ okomentoval tento prodej. Politici rozhodli o prodeji Škodovky a dostali za to hromádku peněz, kterou obyvatelstvo projedlo. Tím to skončilo. Takže když se nad tím zamyslíte, z čeho my máme tvořit tu Baťovu inspiraci? Určitě to nemůžu tvořit s šéfama z Volkswagenu, kteří jsou v podstatě před vězením,“ poznamenal s odkazem na podvody v otázkách automobilových emisí, kterých se německé automobilky dopouštěly, když nedokázaly vyhovět přísným evropským ekologickým normám.

Z českých podnikatelů se stali jen subdodavatelé ke konečným produktům. Proto nikdy nedorostou velikosti Tomáše Bati. Ten budoval v zahraničí celá města, aby měli jeho zahraniční dělníci kde žít a kde utrácet své výplaty. Kdybychom něco podobného dělali dnes, stali bychom se ekonomickými velikány.

Český stát se rozhodl svůj skutečný kapitál prodat do rukou zahraničních vlastníků a nechat jim zisky z podniků, které byly kdysi naše. V tomto kroku se podle Zeleného ukazuje hloupost státu a to nejen toho českého. Stejné chyby udělaly i jiné státy. „Stát je vždycky hloupý, protože není vlastníkem té výrobní kapacity, toho kapitálu,“ řek jasně Zelený.  

Naše ekonomika sice roste, ale ve skutečnosti z toho česká ekonomika moc nemá, profitují z toho zahraniční vlastníci. V pravém smyslu česká ekonomika skomírá. Příkladem může být právě „česká Škodovka“. „‚Česká Škodovka‘ nám nepatří. My tam nemáme práva, my nerozhodujeme, co se tam bude vyrábět a kde se to bude prodávat,“ uzavřel Milan Zelený.

Autor: 
Milan Zelený
Zdroj: 
Top Týdeník Občanské Právo