VOLBY DO ZASTUPITELSTEV OBCÍ A MĚST
Před dvěma dny -tj. od chvíle, kdy píši tyto řádky - skončily volby do zastupitelstev obcí a měst v naší republice. Je brzy na nějaké hluboké rozbory a hledání příčin, proto se omezím hlavně na základní výsledky.
Jednu informaci mohu dát o volbách do Senátu PČR, do něhož volilo, a bude volit, 14 obcí našeho okresu na Třeboňsku. Tam skončil náš kandidát Richard Schötz na 3. místě z 8 kandidátů a to ziskem 8,32 % hlasů. Snad ještě podotknu, že šlo o 3. nejnižší účast v ČR ¾ 42,26 %.
A nyní stručně k volbám do zastupitelstev měst a obcí.
Ø volební účast
v účast v ČR 47,36 %
v účast v Jihočeském kraji 49,96 %
v nejvyšší účast – kraj Vysočina 53,82 %
v nejnižší účast – Moravskoslezský kraj 41,72 %
v okresy v kraji
Ø České Budějovice 46,74 %
Ø Český Krumlov 51,46 %
Ø Jindřichův Hradec 52,89 %
Ø Písek 48,37 %
Ø Prachatice 52,64 %
Ø Strakonice 54,13 %
Ø Tábor 49,38 %.
Ø výsledky KSČM
v v ČR 1 430 zastupitelů
v v Jihočeském kraji 126 = pokles proti roku 2014 o 69 zastupitelů
o v okrese ČB 24 oproti roku 2014 - 9
o v okrese ČK 16 - 16
o v okrese JH 23 - 9
o v okrese PI 25 + 2
o v okrese PT 8 - 19
o v okrese ST 9 - 6
o v okrese TA 11 - 8
· mandáty v okresních městech v kraji
o ČB 4
o ČK 2
o JH 2
o PI 2
o PT 1
o ST 0
o TA 2
v v okrese Jindř. Hradec
Ø Český Rudolec 3 zastupitelé = rozdíl 0
Ø Dačice 2 - 1
Ø Dvory nad Lužnicí 0 0
Ø Hospříz 2 + 1
Ø Chlum u Třeboně 1 - 1
Ø Jindřichův Hradec 2 - 1
Ø Kardašova Řečice 1 0
Ø Kunžak 1 0
Ø Nová Bystřice 2 0
Ø Nová Včelnice 2 + 1
Ø Slavonice 5 0
Ø Stráž nad Nežárkou 1 + 1
Ø Suchdol nad Lužnicí 1 0
Ø Třebětice 1 0
Ø Třeboň 0 - 1
§ Porovnání je pouze u obcí, kde KSČM podala kandidátní listinu
§ Z výsledků je zřejmé, že máme mnoho podnětů k velmi vážnému zamyšlení nad tím, co a jak dál, pokud nechceme být během krátké doby pod hranicí volitelnosti.
Stanislav Míka, místopředseda OV KSČM
MNICHOV, OSMDESÁT LET POTÉ
Bavorský Mnichov. Toto město se stalo synonymem zrady, bezmoci a kapitulace českého národa. Je tomu právě 80 let, kdy byl podepsán Mnichovský diktát. Stalo se tak 29. září 1938, kdy představitelé Německa, Francie, Velké Británie a Itálie podepsali v Mnichově dohodu o podstoupení pohraničí českých zemí Německu. Více než jeden milion Čechů se v té chvíli ocitl v německé říši, mnozí z nich si vzali nejnutnější věci a přesunuli se do vnitrozemí.
Projevy obětavosti lidí, jejich vlastenectví a rozhodnutí bránit vlast vůči německé přesile byly tehdy v září 1938 obrovské. Skutečnost, že českoslovenští vojáci ve zbrani tehdy nebojovali proti nepříteli, se odrazila na morálce všech. Nutno podotknout, že Mnichov 1938 stále rozděluje národ na dvě skupiny – jedni si myslí, že jsme se měli bránit, a druzí jsou naopak odpůrci aktivního odporu. Jinak v té době přemýšleli vojáci, kteří tehdy se slzami v očích opouštěli hraniční opevnění. Odlišný pohled po Mnichovu měli třeba lidé, kteří měli rodiny a děti. Českoslovenští vojáci by tehdy možná statečně bojovali, několik dnů by odolávali v bunkrech na hranicích, ale těžko říci, jak by dopadli sami civilisté. Nesmíme zapomenout ani na to, že proti nám byli tehdy kromě Němců také sousední Poláci, Maďaři a Slováci. A to vskutku nevěstilo nic dobrého.
Historici jako důvod pro aktivní obranu českého národa většinou poukazují na naši výbornou a velmi dobře vyzbrojenou armádu, zmiňují proslulé pohraniční opevnění a skutečnost, že se lidé chtěli bránit. Vynucená kapitulace se tak stala velkou národní tragédi. Následné obsazení Československa v březnu 1939 bylo pak pro některé československé vojáky, kteří museli složit zbraně, důvodem odejít bojovat proti Němcům do zahraničí. Doplňme, že pozdější legendární britský premiér Winston Churchill nemohl výsledek mnichovské konference, kdy Velká Británie s Francií odmítly jít svému spojenci - Československu - při jeho napadení na pomoc, charakterizovat výstižněji: "Mohli jsme si vybrat mezi hanebností a válkou. Zvolili jsme hanebnost a budeme mít válku."
I po osmdesáti letech je nám Mnichov mementem. Musíme proto přijmout skutečnost, že v tehdejším Československu, stejně tak jako v celé Evropě, převládla snaha zabránit další evropské válce. S odstupem mnoha desítek let bychom neměli tyto pokusy o mírové řešení odsuzovat, ač se nakonec ukázaly jako marné. Tehdy nešlo o otázku odvahy, nýbrž o posuzování dramatické situace na základě velice omezených informací a o rozhodnutí týkající se milionů lidských životů. Nechť je nám proto Mnichov 1938 výstrahou toho, kam až může dojít podcenění jakéhokoliv fanatismu.
Radek Nejezchleb, předseda OV KSČM Jindřichův Hradec
ČESKÉ MÍROVÉ HNUTÍ ODMÍTÁ ANTIKOMUNISTICKÉ POLICEJNÍ PROVOKACE NA MÍROVÝCH SHROMÁŽDĚNÍCH
Vedle jiných aktivit k letošnímu 80. výročí Mnichovské zrady se České mírové hnutí podílelo i na zorganizování mírového shromáždění „Přízrak Mnichova se vrací.“ Kromě Českého mírového hnutí jej v neděli 30. září 2018 uspořádala na Václavském náměstí v Praze iniciativa Ne základnám, Alternativa zdola a řada dalších mírových organizací.
Mezi řečníky na shromáždění vystoupil také představitel Komunistického svazu mládeže, který přítomné informoval o společném prohlášení české a německé antifašistické mládeže právě k 80. výročí Mnichovské zrady. Na shromáždění byli přítomni i další členové Komunistického svazu mládeže, přičemž jeden z nich při tom držel prapor této organizace, na kterém byla kromě názvu organizace i podobizna slavného latinoamerického revolucionáře Ernesta Che Guevary, která patří k celosvětově nejznámějším a nejrozšířenějším symbolům zápasu za lepší svět.
Po ukončení shromáždění přistoupili k jeho účastníkovi, který předtím držel uvedený prapor, příslušníci Policie České republiky. Policista jej legitimoval se zdůvodněním, že kvůli nesení zmíněného praporu je „podezření na spáchání extremistického trestního činu,“ takový pojem ovšem český právní řád nezná. Následně tedy bylo policistou upřesněno, že měl na mysli „trestný čin schvalování nebo projevu sympatií k hnutí směřující k potlačování práv a svobod.“ Po dotazu, co je na praporu špatného, pak přítomný policista prohlásil, že vyobrazená osoba, tedy Ernesto Che Guevara, je „jeden z největších masových vrahů v dějinách“. Celé skandální situaci byly přítomny desítky účastníků demonstrace, kteří se stali svědky této události a proti provokativnímu zákroku policistů hlasitě protestovali. Jednání Policie České republiky se podařilo také zdokumentovat, video je ke zhlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=UGPCSUCRLGY
České mírové hnutí, jako spoluorganizátor mírového shromáždění k 80. Mnichovské zrady, jednání Policie České republiky proti jednomu z jeho účastníků co nejrozhodněji odsuzuje. Jakékoliv antikomunistické policejní provokace proti mírovým shromážděním České mírové hnutí jednoznačně odmítá.
Milan Krajča, předseda Českého mírového hnutí
U KAMENE REPUBLIKY K 80. VÝROČÍ MNICHOVSKÉ ZRADY
Také v letošním roce se uskutečnilo u Kamene republiky u hotelu Peršlák v Novém Vojířově setkání, jehož cílem bylo si připomenout již 80. výročí hnusné zrady z Mnichova 1938.
Tehdy nás s klidným svědomím zaprodali naši západní „spojenci“ Anglie a Francie Hitlerovi, kterého podporovala Itálie. Stačil jim jen slib, že pokud přesvědčí naši vládu, aby Německu vydala naše pohraničí – Sudety (obce, kde bylo podle sčítání lidu více než 50 % Němců), nebude válka!!! Tak nás oba naši „spojenci“ s klidem prodali. Dlouho ten klid ale nevydržel… 15. března 1939 obsadila fašistická vojska zbytek české a moravské části republiky a Slovensko se stalo samostatným státem. A už 1. září 1939 vypukla v Evropě II. světová válka, když Německo vyvolalo incident na hranicích s Polskem a Polsko napadlo….
Po zahájení setkání, které povedl Josef Petrásek - předseda KČP Nová Bystřice a Staré Město pod Landštejnem, následovalo položení kytic ke Kameni republiky a vystoupení hostů.
Ti připomněli tehdejší dobu a další skutečnosti v souvislostech až do dnešní doby. Postupně promluvili Alena Nohavová, předsedkyně Jč KV KSČM, Jana Kozáková – předsedkyně KR KČP a Miroslav Král – předseda MU KČP z Třeboně.
Shodli jsme se v tom, že je nutností tyto milníky z naší historie připomínat alespoň na podobných setkáních, protože naše média na tyto události jaksi „zapomínají“!!!
Stanislav Míka, místopředseda OV KSČM
PIETNÍ AKT U POMNÍKU ZASTŘELENÉHO POHRANIČNÍKA
V sobotu 29. září se zúčastnilo pietního aktu 80 členů Klubu českého pohraničí, dále, bývalých příslušníků Pohraniční stráže, členů KSČM a sympatizantů. Aby si připomněli tragickou událost, kdy před 67 lety – 30. září – byl při výkonu služby na státní hranici zastřelen nepřátelskými agenty příslušník Pohraniční stráže vojín Adam Ruso z jednotky PS Krabonoš.
Pietní akt byl zahájen Husitským chorálem, českou a slovenskou státní hymnou. Poté bývalý příslušník PS roty Krabonoš, mjr. v. v. Jindřich Rolinc přivítal přítomné, mezi kterými byla předsedkyně Jč KV KSČM a členka KČP Alena Nohavová.
Hlavní projev přednesl bývalý velitel roty PS Krabonoš JUDr. maj. v. v. Josef Spáčil. Seznámil přítomné s tragickou událostí, ke které došlo v místech, kde stojí pomníček s deskou,na které je nápis: „Zde padl v boji s nepřítelem vojín PS Adam Ruso, přísahu splnil – neprošli.“ Pomník byl již třikrát zničen a rozbourán a pokaždé znovu opraven a postaven členy Oblastního KĆP – Novohradsko.
Jaké bylo překvapení pro účastníky letošního pietního aktu, když ještě den před tím, byl pomník v pořádku a následující den - 29. září – pravděpodobně během rána nebo dopoledne, byl pomník již počtvrté rozbourán a zničen. Každý normální člověk si musí položit otázku, proč někdo neustále ničí skromný pomník, postavený mladému člověku, který položil svůj život při ochraně hranic, když plnil slova přísahy a podle zákonů a ústavy plnil vlasteneckou povinnost.
Dnes je situace taková, že vrazi, kteří vraždili příslušníky Pohraniční stráže, příslušníky Sboru národní bezpečnosti, stranické funkcionáře a další osoby jsou považováni za hrdiny a příslušníky
„třetího“ odboje. A příslušníci Pohraniční stráže, kteří střežili hranice, jsou označováni za zločince, a pomníky zastřelených pohraničníků jsou ničeny. Pohraniční stráž je špiněna, napadána a obviňována v tisku, televizi a rozhlase.
Z hostů vystoupila se zajímavým příspěvkem a zdravicí předsedkyně Jč KV KSČM Alena Nohavová, členka KČP.
Miroslav Král, MO KČP Třeboň
FOTBAL KANDIDÁTŮ
V Jindřichově Hradci se v sobotu 29. 9. 2018 uskutečnil turnaj v malém fotbale kandidujících stran do zastupitelstva města. Mělo jít o hru kandidátů, což ale většina kandidujících stran nedodržela. Z deseti volebních stran hrálo šest, mezi nimi i komunistický tým.
Byť naši hráči a jedna hráčka bojovali tělem i duší a přes jejich maximální nasazení skončili na místě šestém. Platilo tedy heslo „není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“. Nakonec, je to pořád lepší než se nezúčastnit, jako to „odpískala“ předem zbývající čtyři volební seskupení.
Turnaj přilákal až nečekaně velkou část voličů.
Anna Vaculíková a Jiří Fiedler, kandidáti
BEZPLATNÁ ZÁKLADNÍ PRÁVNÍ RADA
OV KSČM opět dává zájemcům z řad občanů možnost získat zdarma bezplatnou právní radu pro potřebné. Konkrétně jde o ZÁKLADNÍ ORIENTAČNÍ PORADU O PRÁVNÍCH PROBLÉMECH.
Rady jsou poskytovány jednou měsíčně – nejbližší z nich bude ve čtvrtek 25. října 2018 od 16:00 hodin na OV KSČM. Rady bude poskytovat JUDr. Tomeš Vytiska.
Máte-li tedy zájem o tuto základní pomoc, kontaktujte místopředsedu OV KSČM Stanislava Míku /tel. 602 159 388; 725 646 025/ a dohodněte si s ním v předstihu čas schůzky!!! Upozorňujeme, že poradna funguje pouze (!!!) na základě domluvy.
Další termín právní poradny je určen na čtvrtek 22. listopadu 2018 od 16:00 hodin.
-St-
BLAHOPŘEJEME
Vše nejlepší, především však zdraví, štěstí a spokojenost přeje Okresní výbor KSČM Jindřichův Hradec soudružkám a soudruhům, kteří se v období mezi vydáním Naděje č. 9/2018 (10. října 2018) a Naděje č. 10/2018 (13. listopadu 2018) dožili či dožijí životních výročí a to 70, 75, 80 a více let.
Jsou to:
10. 10. Kubíček Karel z Oldřiše
12. 10. Korda Bohumil z Kunžaku
15. 10. Němeček Jaroslav z Jindřichova Hradce
16. 10. Bicek František z Českých Velenic
20. 10. Ciglerová Vlasta ze Suchdola nad Lužnicí
21. 10. Hanzalová Marie ze Soběslavi
6. 11. Malechová Jaroslava ze Soběslavi
9. 11. Kotek Čestmír z Třeboně
12. 11. Holakovský Bohumil z Hospříze.
OV KSČM Jindřichův Hradec
NEJBLIŽŠÍ AKCE, NABÍZÍME, INFORMUJEME, PŘIPRAVUJEME
Ø KALENDÁŘE NA ROK 2019 má pro zájemce k dispozici opět OV KSČM a jejich seznam, mají předsedové ZO KSČM. Upozorňujeme, že jejich počet je omezen. Konkrétně máme ve chvíli, kdy se uzavírá tento výtisk Naděje, následující kalendáře:
§ Česká republika á 37,- Kč
§ Příroda hory, řeky, jezera á 37,- Kč
§ Květiny á 48,- Kč
§ Kalendář KRAVATA á 35,- Kč
§ Plánovací záznamník BOŽKA á 23,- Kč
Ø NABÍDKA ZASÍLÁNÍ HALÓ NOVIN ZDARMA – OV KSČM již nějaký čas rozesílá zájemcům prostřednictvím elektronické pošty /e-mailem/ čerstvé Haló noviny. Nabízíme tuto možnost i dalším zájemcům, stačí jen napsat a sdělit nám svou internetovou adresu. Adresa OV KSČM je v tiráži Naděje.
Ø WEBOVÉ STRÁNKY OV KSČM Jindř. Hradec, pak máte minimálně dvě možnosti jak to učinit. Jednou z nich je zadat do vyhledávače „KSČM“, poté „NAŠI LIDÉ“, pak „KSČM V KRAJÍCH“, pod částí „JIHOČESKÝ KRAJSKÝ VÝBOR“ si otevřete „OV KSČM JINDŘICHŮV HRADEC“ a pak už si můžete prohlížet, co chcete;
Druhou cestou je zadání „KSČM JINDŘICHŮV HRADEC“ a pak si kliknete na odkaz na nové webové stránky OV KSČM;
Ø FACEBOOKOVÉ STRÁNKY OV KSČM najdete na adrese: http://www.facebook.com/ovkscm.jhradec
Ø PŘIHLÁŠKA DO KSČM – zájemci o členství v KSČM se mohou nově přihlásit, mimo již tradičních cest /prostřednictvím ZO KSČM, OV KSČM/, také přes webové stránky KSČM (ve vyhledávači zadáte „kscm“ a nahoře na stránce kliknete na část „PŘIPOJTE SE“ a pak si každý zájemce může vybrat postup;
Ø máte-li zájem o PRAVIDELNOU ČETBU NADĚJE, obraťte se na OV KSČM a jistě se dohodneme na způsobu distribuce našeho listu pro Vás.
PIŠTE, ROZŠIŘUJTE NÁS, DÁVEJTE NÁS ČÍST OSTATNÍM !
ČEKÁME NA VAŠE OHLASY ! ČEKÁME NA VAŠE OHLASY !
NECHTE NÁS KOLOVAT ! NECHTE NÁS KOLOVAT !
***********
Vydává zdarma nepravidelně OV KSČM Jindř. Hradec, IČO 00496936. Adresa redakce - OV KSČM Jindřichův Hradec, Bezručova 514/II, tel. číslo 384 361626, 602 159 388, 725 646 025; E-mail: ovkscm.jindr.hradec@kscm.cz. Registrační značka MK ČR E 11670. Uzávěrka tohoto čísla – 7. 10. 2018, vydáno v Jindřichově Hradci 10. 10. 2018; XXVIII. ročník – číslo 9/2018. Šéfredaktor – František Hadač.