Americký ministr obchodu Wilbur Ross oznámil, že dnem 1. června začínají USA uplatňpvat vyšší cla na ocel ve výši 25% a na hliník 10%. Cla se týkají Evropské unie, Kanady a Mexika. Tím je fakticky spuštěna obchodní válka USA vůči zmíněným zemím.
K uvedeným opatřením v nejbližší době přibude silné znevýhodněn až vytlačení německých automobilů z amerického trhu opět zavedením až 25% celních sazeb. Podle německého časopisu Wirtschaftswoche prezident USA nechce, aby v New Yorku jezdily německé mercedesy.
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker označil nová americká cla na hliník a ocel za protekcionismus. Komise bude bránit zájmy EU v souladu s mezinárodním obchodním právem.
Jeho mluvčí Natasha Bertaudová dodala, že dnešek je špatným dnem pro obchod. „Evropská unie nemůže nereagovat. Okamžitě spustíme jednání u Mezinárodní obchodní organizace (WTO) a v příštích hodinách oznámíme protiopatření. Jednostranná opatření jsou naprosto nepřijatelná“.
Podle komisařky EU pro obchod Cecilie Malmströmové, která se do poslední chvíle snažila o zisk trvalé výjimky z amerických cel, je krok administrativy prezidenta Donalda Trumpa jednoznačně v rozporu s mezinárodně uznávanými pravidly. Unie dlouhodobě zdůrazňuje, že pokládá za absurdní zdůvodnění poplatků na dovoz z Evropy hrozbou americké národní bezpečnosti.
Jaká bude evropská odveta?
· Evropská unie již dříve předložila Světové obchodní organizaci (WTO) seznam amerických produktů, na které by mohla uvalit vysoká cla jako odvetu za poplatky na dovoz oceli a hliníku do Spojených států. Na seznamu se nachází například rýže, brusinky, burbon, kukuřice, arašídová pomazánka či ocelářské výrobky.
· Komise ve čtvrtek uvedla, že seznam předložila WTO 18. května a v souladu s pravidly může dodatečná cla spustit o 30 dní později. O tom, jak přesně v této věci pokračovat, dál nyní bude EK jednat s členskými zeměmi unie.
· Podle agentury Reuters členské země EU podporují plán Evropské komise zavést cla na americké zboží, jehož roční dovoz do EU dosahuje hodnoty 2,8 miliardy eur (72 miliard Kč).
Aktualizováno: 21,34 hod.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker znovu hovořil o nutnosti vytváření kontaktů s RF, neboť existuje mnoho oblastí, v nichž by bylo možné spolupracovat.
„Myslím si, že je třeba obnovovat kontakty s RF — nejsem příliš spokojen se stavem našich vztahů s RF," prohlásil ve čtvrtek během svého vystoupení na konferenci v Bruselu, věnované problémům Evropy.