Prezident republiky Miloš Zeman je osobností svéráznou, jež pro ostřejší slovo nejde daleko. Přesto jsem již několikrát psal (a stále si na tom trvám), že Zeman je pro mě jakožto levicového voliče daleko přijatelnější, než kupříkladu Jiří Drahoš, či – nedejbože – Karel Schwarzenberg.
V mnohém s prezidentem Zemanem mohu nesouhlasit, ale opět mě potěšilo jeho rozhodnutí. Prezident sdělil, že udělí letos 28. října státní vyznamenání bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleně Vitáskové. Soudím, že tato volba není vůbec špatná, dokonce z toho mám radost. Zeman své sympatie k Vitáskové vyjádřil už letos v lednové prezidentské debatě v České televizi, kde uvedl, že není vyloučeno, že její stíhání mohli iniciovat solární baroni. „Paní Vitásková bojovala proti solárním baronům, není vyloučeno, že oni sami mohli inspirovat její trestní stíhání,“ pravil tehdy Zeman. Ostře se proti tomu tehdy ohradila Unie státních zástupců.
Alena Vitásková byla po dobu šesti let až do 31. července 2017 prakticky nejmocnější ženou v České republice. Jako předsedkyně nezávislého Energetického regulačního úřadu disponovala velkou mocí. Od svého jmenování čelila nejrůznějším pokusům o vypuzení z funkce, což byl důsledek její snahy zpochybnit stovky solárních investic, u nichž podle ní existovalo podezření, že čerpají neoprávněně vysoké dotace. „Zelené elektrárny" totiž mají na podporu nárok po 15 až 20 let po spuštění. Kritizovala zejména státní podporu pro tento typ elektráren, která podle ní vede ke zdražování elektřiny. O provozovatelích pak často mluvila jako o solárních baronech, někdy jako o mafii. Kvůli solárním elektrárnám nakonec sama stanula před soudem. Krajský soud ji nejprve potrestal 8,5 roku vězení v kauze neoprávněně udělených licencí solárním elektrárnám na Chomutovsku. Vrchní soud v Olomouci ji ovšem letos obžaloby zprostil. Alena Vitásková mělo tu smůlu, že se postavila všemocné mafii, v tomto případě „energetické“, za což přilétl záhy trest. „Tuneláři do veřejných financí proti mně jeli, solárníků je zlomek. Podle stejného scénáře jako přes kopírák byl biometan. Když to řeknu ošklivě, mohlo tam zahučet 500 až 700 miliard. Podílela jsem se na tom, že se to zastavilo,“ řekla.
Od začátku mně obvinění paní Vitáskové přišlo postavené na hlavu. Troufám si tvrdit, že v její kauze můžeme vidět mnohé z případu bývalého hejtmana MUDr. Davida Ratha. Ten již také při svém zatčení v květnu 2012 dostal stigma viníka, který se stejnak trestu nevyhne. A jeho kauza se tak táhne do dnes, neboť se proti Rathovi musí vyrobit další důkazy, aby „zakázka jeho likvidace byla splněna“, Obdobně bylo zacházeno i s Alenou Vitáskovou. Byli zde (a stále jsou) „vyšší zájmy“ těch, kteří se ji snaží zcela umlčet. Děsí mě, kterak v naší zemi může být zlikvidován vysoce postavený člověk, jenž nepřistoupí na hru mafie.