Prohlášení KSČM k úmrtí třÍ českých vojáků v Afghánistánu

5. 8. 2018

KSČM vyslovuje hlubokou lítost nad třemi mladými životy, které se staly zbytečně obětí  sebevražedného atentátu v Afghánistánu - provincii Bagrám a rodinám pozůstalých vyjadřuje hlubokou soustrast.

KSČM je přesvědčena, že ke  smrti tří mladých vojáků  nemuselo dojít . . Terorismus je dnes  velice vážnou hrozbou, se kterou je nutné bojovat.  Zřetelně se ukazuje, jak  ve světě  narůstají stále více nesmyslné války a násilí, které nejsou vedeny v zájmu nastolení  důstojných podmínek pro život lidí v míru. Kapitalistické velmoci  USA, Francie, Velká Británie ve snaze přerozdělit si svá světová panství,  vytvářely a podporovaly vznik terorismu proti legitimním vládám v jiných zemích. Když se tento terorismus obrátí proti nim, nejsou  schopny mu čelit.

Na základě toho KSČM žádá bez výhrad zastavení účasti České republiky v zahraničních vojenských misích bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, odmítá agresivní politiku USA a požaduje přehodnocení světového bezpečnostního systému, včetně setrvání České republiky v NATO. Za rozpoutání  dnešní občanské války v Afghánistánu nesou největší odpovědnost právě Spojené státy americké. 

Autor: 
Stanislav Grospič a Vojtěch Filip