1/ KSČM se po čtyřech letech vrátila do Zastupitelstva Jihočeského kraje. Čemu tento úspěch připisujete? Chybělo voličům zastoupení levice?
Děkuji za otázku, myslím, že ano. Vývoj ukázal, že řada místních sdružení, ať už odvozených od STAN nebo jiných regionálních hnutí, není schopna hájit skutečné zájmy pracujících občanů kraje, a tak se voliči soustředili na ty, kteří jsou u nás dlouhodobě aktivní. V kraji tak ve volbách měl úspěch tým hejtmana Martina Kuby, který ač z ODS, tak se k centru příliš nehlásil a spíše reprezentoval politiku bez zbytečné konfrontace a v kampani se snažil odpovídat na nezbytné potřeby občanů kraje, proto také vymazal ostatní pravicové subjekty, a hlasy, které získal, znamenají, že má 34 zastupitelů. Druhé bylo hnutí ANO 2011 se 17 mandáty a třetím subjektem jsme my, kteří jsme kandidovali, jako Hnutí Stačilo se 4 mandáty. Ostatní do zastupitelstva neprošli. Pro nás to je jistý úspěch, když bez možnosti ovlivňovat krajskou politiku jsme oslovili občany a nabídli jim řešení problémů, které svým programem přinášíme. Za výsledkem stojí zejména znalost našich postojů. Vedoucí kandidátka MUDr. Kateřina Jirousová je respektovanou lékařkou, dlouhodobě pracuje s občany v rámci LKŽ, KČP a dalších spolků, má stranické zázemí v rodině, její preference, kterými potvrdila své vedoucí místo na kandidátce měla na 12 %. Stejně tak Václav Ebert, který je dlouhodobě aktivním zastupitelem v Táboře. Úspěšně pracovala i Jana Turoňová, která se nově představila jak v Evropské, tak krajské kampani a získala 6 % preferenčních hlasů. Mne lidé dobře znají a se svými 11 % preferencí jsem také přispěl k úspěchu kandidátky a stal se také zastupitelem.
2/ Od krajských voleb uplynula poměrně krátká doba, dá se ale už nějak zhodnotit fungování současného zastupitelstva?
Zhodnotit se určitě dá, i když ne kompletně, zejména proto, že výsledek voleb znamenal, že Kubův tým nemusel hledat žádného koaličního partnera a bylo jasné, kdo bude na kraji vládnout. To poznamenalo i vyjednávání. Rada kraje je složená jen ze zástupců ODS, hnutí ANO, má předsedu Kontrolního a Finančního výboru, ostatní výbory má ODS. Je fakt, že pro nás vyjednávání nedopadlo katastrofou, i když jsme nezískali požadovaný Kontrolní výbor, tak máme členy všech výborů a komisí, kromě Hospodářského a tom dále jednáme. Máme zastoupení i v řadě dozorčích rad podniků zřizovaných krajem, máme členy i výběrových komisí. Takže je celkem zapojeno dvacet našich odborníků, kteří byli na kandidátní listině. Stále vyjednáváme dál, zejména o členech školských rad a zapojení i krátkodobém při ad hoc komisích.
O tom, jak se bude dařit prosazovat alespoň část našeho programu nebo čemu jsme schopni zabránit, můžeme hovořit, ale nejdříve v polovině volebního období.
3/ Jak hodnotíte současnou situaci v kraji? Které jeho problémy jsou podle vás nejpalčivější? Na co by se mělo vedení kraje zaměřit?
Kraj trpí nedokončenou dopravní infrastrukturou, a to i při budování dálnice D3 a dokončeným úsekem Příbram-Písek dálnice D4, chybí zejména obsluha nejnavštěvovanějších turistických území kraje, ať jde o Šumavu, Lipno, Jindřichohradecko a Slavonicko nebo Mladou Vožici. Trápí nás odložení dokončení 3. a 4. bloku elektrárny v Temelíně, kde jsou stále blokovány jak pozemky, tak infrastruktura na potřebnou energetickou bezpečnost, která se vytrácí. Chybí dostatek ubytovacích kapacit pro střední školy, zejména když upadá meziměstská doprava, je potřebné dobudovat dostatek kapacit sociální péče a kraj tak nakupuje pozemky a budovy, aby je mohl stavět. Na posledním zasedání krajského zastupitelstva jsme rozhodli o financování přestavby urgentního příjmu pro více než polovinu nemocnic v kraji a posílení záchranné služby. Je nedostatek lékařů, zejména stomatologů, a tak je vypsán program na jejich zabezpečení. Dále je nutné vybudovat chybějící sportovní kapacity pro letní i zimní sporty. Mohl bych pokračovat, výhodou současné rady kraje je to, že v letech 2012 až 2016, kdy jsme měli jako KSČM zastoupení ve vedení kraje, tak jsme zpracovali výhledový plán investic a začali na něj spořit, takže jsou připraveny projekty a také peníze. Práce je před námi hodně, ale i to nám pomáhá v našem postavení pro práci v zastupitelstvu.
4/ KSČM je v opozici, jaké je zastoupení jejich členů ve výborech a komisích?
Už jsem odpověděl v té první otázce. Dále jednáme o našem zastoupení v Hospodářském výboru, navrhneme naše zástupce do školských rad, hledáme odborníky pro výběrová řízení atd.
5/ Máte připraveny nějaké návrhy, které byste chtěli prosadit a čeho by se týkaly?
Právě na posledním zastupitelstvu jsem předložil návrh, aby naše krajská nemocnice vybudovala, resp. provozovala svou pobočku nemocniční lékárny na sídlišti Máj, které má asi dvacet tisíc obyvatel. Poslední lékárna tam zanikla, byla zničena konkurencí, protože nepatřila do sítě tzv. vybraných distributorů. Nemocnice, by jistě nepřipustila, aby tam některé léky chyběly. Máme připraveny programy na zlepšení bezpečnosti kraje, na posílení konkurenceschopnosti našich zemědělců, ale i některých segmentů podnikání, které jsou vhodné pro náš kraj a udržely by zaměstnanost v kraji.
6/ I když se bavíme o situaci v kraji, jak byste zhodnotil současnou vládu Petra Fialy?
Jako katastrofu pro občany naší republiky, něco tak nekompetentního a protilidového, ohrožujícího i základy suverenity státu, jsem nikdy nezažil. Ale to už je na samostatný rozhovor.
Psáno pro iportaL24.cz