Více českých potravin do obchodů v ČR

20. 1. 2021

V Českém parlamentu čekáme jeden z klíčových momentů, který ukáže, kdo to myslí dobře s českými zemědělci a venkovem, a zejména, kdo to myslí dobře s českými spotřebiteli.

majitele.jpgV Evropské unii neexistuje a nikdy neexistoval volný obchod, neexistují zde rovné podmínky na trhu, a to hlavně na trhu s potravinami.

Zemědělci v zemích západní Evropy totiž mají až čtyřikrát vyšší zemědělské dotace než zemědělci v České republice. Některé země východní Evropy jsou na tom ještě hůř. Pokud by neexistovaly tyto nerovné podmínky, nemohl by Západ konkurovat naší domácí produkci téměř v žádné zemědělské komoditě.

Vývoz přebytků na Západě neprodejných potravin je vysoce dotován. Zboží, které je na západě neprodejné pak nabízejí obchodním řetězcům za ceny hluboko pod výrobními náklady. Říká se tomu dumping, a je to nekalá obchodní praktika, která je v normálních obchodních vztazích zakázána smlouvami. Takový dovoz je buď zakázán, nebo kompenzován clem. V Evropské unii jsou tyto nekalé praktiky běžné a členské země se jim nemohou bránit. Máme tedy postavení kolonie, která si nesmí chránit svůj vlastní trh.

Celý článek zde:

Video: 
Autor: 
Ivan David, europoslanec
Zdroj: 
http://www.novarepublika.cz