Nůžky se rozevírají. Vyšší valorizace důchodů je nutností

6. 12. 2016

Odbory, sociální demokraté ve vládě i premiér Sobotka osobně troubí v poslední době do světa (zřejmě předvolební tah) svůj boj za vyšší mzdy. Vzhledem k evropskému průměru a stejnému objemu práce určitě oprávněný. Jenomže jsou tu i jiné skupiny obyvatel, na které se zapomíná. Senioři a důchodci. Rok co rok se rozevírají nůžky mezi důchodci a pracující populací. Výkonný výbor ÚV KSČM 2. prosince konstatoval, že: „Důvěryhodnost vlády oslabuje, že ani v časech hospodářské konjunktury není schopná systémově řešit chronické sociální problémy. Nositelem důsledně levicové a sociální alternativy je KSČM.“

Průměrná mzda, jak je v těchto dnech v médiích uváděno, přesáhla hranici 28 000 Kč. Starobní penzi pobíralo letos na konci prvního čtvrtletí podle údajů České správy sociálního zabezpečení 2,39 milionu seniorů. Průměrná částka dosáhla 11.441 korun.

Vyšší každoroční zvyšování penzí doporučuje nyní vládě prosadit důchodová komise. Místo valorizace o třetinu růstu reálných mezd a o růst cen by se penze měla zvedat o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři a seniorky. Návrh dostane ministerstvo práce, mohla by ho pak projednat vláda.

„Změna valorizace penzi by měla zmírnit propad důchodců do chudoby- mohlo by do ní jinak spadnout až 20% seniorů,“ shrnuje místopředseda ÚV KSČM Jiří Dolejš. Nyní podle dostupných údajů je pod hranicí bídy 7% seniorů. Věřme, že případná legislativní změna se dá stihnout ještě do voleb. I když je KSČM stranou opoziční, její sociální program si klade jako jednu z priorit právě sociální zabezpečení důchodců. Věřme, že naši poslanci a senátoři dokáží úspěšně za vyšší valorizace důchodů zabojovat.

Autor: 
vítr