Krtek už se blíží

24. 11. 2022

Po komunálních volbách se hitem sdělovacích prostředků staly úvahy představitelů brněnské radnice o vybudování tepelného napáječe z jaderné elektrárny Dukovany. Rychle utichly, protože je přehlušily kauzy spojené s byty a jedním podnikem. Stále tak třeba čekáme na jmenování nového ministra životního prostředí, protože úloha kandidáta z KDU-ČSL v těchto případech není zcela jasná. Mimo zájem médií je neprávem okolnost, že na jihu Čech se už s výstavbou tepelného napáječe z jaderné elektrárny Temelín začalo.  O tomto projektu se průběžně diskutovalo od zahájení výstavby elektrárny v roce 1987. Tehdy nebyla pociťována tak naléhavě jako nyní, kdy ceny tepla raketově rostou. Nicméně u nás se s ní začalo před několika lety. KSČM ji vždy podporovala a pokaždé jsme ji měli ve volebním programu na rozdíl od ostatních kandidujících subjektů.

Stavba napáječe však musela být kvůli krachu generálního dodavatele přerušena.  Miliarda korun vyvanula s ním.  Výstavba nabrala přibližně dvouleté zpoždění, ale teď je opět v běhu. Jak se říká v Českých Budějovicích: Krtek už se blíží.  Zdá se, že v příštím roce budou dodávky tohoto skutečně bezemisního tepla zahájeny. Spotřeba hnědého uhlí pak klesne o přibližně jednu třetinu, což se projeví nejenom ve snížení množství produkovaných emisí, ale také snížení objemu nakupovaných evropských povolenek, které musí teplárny odvádět za vypouštění CO2 do atmosféry. Cena těchto klimatických odpustků přitom letos na tzv. burze dosáhla rekordní úrovně ve výši téměř 100 EUR za 1 tunu CO2. Výrazně tak domácnostem i firmám zdražuje teplo a zároveň je i jednou za zásadních příčin krize na trzích s elektřinou.

Další třetinu spalovaného hnědého uhlí budějovická teplárna ušetří po retrofitu , čili modernizaci stávající technologie, dožitého uhelného kotle K12, který bude již od příštího roku připraven na spalování biomasy v podobě dřevní štěpky. Tento obnovitelný a stabilní zdroj energie je v našem regionu tradičně dostupný a jeho používání v palivovém mixu Teplárny České Budějovice potvrzuje lokální orientaci podniku.

Třetím velkým projektem, který dokončí naplánovanou dekarbonizaci, bude zařízení na energetické využívání odpadů (ZEVO) s kapacitou 160 000 tun odpadů za rok. Tento moderní zdroj pro čistou a bezpečnou výrobu elektřiny a tepla bude postaven v lokalitě dosluhující výtopny Vráto a ministerstvo životního prostředí k němu v dubnu vydalo souhlasné závazné stanovisko. Jihočeský kraj se zařadí po bok dalších krajů, které budou připraveni na zákaz skládkování komunálních odpadů po roce 2030.

I když Teplárna České Budějovice plánuje zvýšení cen tepla, a to o 10-15%, stále se daří udržet cenu tepla na jedné z nejnižší úrovni v republice. Investiční akce by měly přispět k tomu, aby současná energetická krize ani budoucí vývoj v teplárenství nezdrtil rozpočty zejména místních domácností. Rád jsem se podílel na řízení této městské firmy a do budoucna jí přeji mnoho úspěchů.

Autor: 
Petr Braný
Zdroj: 
Vlastní