Kompromis vyjednán: Buď schodek o deset miliard snížit, anebo těchto deset miliard dát do námi doporučených oblastí. Vybrali jsme druhou variantu

29. 8. 2019

Předsedkyně rozpočtového výboru sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM), která vedla jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o státním rozpočtu na příští rok, byla ve středu v poledne také hostém Radiožurnálu. 

"Jeden z našich požadavků byl snížit schodek státního rozpočtu ze 40 na 30 miliard korun. Dosavadní vývoj projednávání ukazuje, že tento požadavek byl zcela legitimní a oprávněný. Ta možnost snížení schodku tam byla. Dali jsme vládě dvě možnosti. Buď schodek o deset miliard snížit, anebo těchto deset miliard dát do námi doporučených oblastí. Vladá šla druhou cestou, zůstala na svém schodku 40 miliard korun a těch 10 miliard přerozdělila na jednotlivá ministerstva a do jednotlivých oblastí, nejdou do mandatorních výdajů, ale do investic a do sociální oblasti. Což jsou priority KSČM. Jde o opětovné navýšení důchodů v průměru o 900 korun, podpora rodin navýšením rodičovského příspěvku na 300 000 korun, podpora učitelů tím, že zvýšíme jejich platy příští rok o 10 procent a další rok o 9 procent. Je tam spousta položek, které jsou hodny podpory. Na růstu platů ve veřejné sféře jsme se s ministryní financí neshodly. Schillerová požaduje tříprocentní růst platů místo původní dvouprocentního, KSČM ale žádá další dvě procenta navíc," řekla v Radiožurnálu Vostrá.

Více na https://radiozurnal.rozhlas.cz/poledni-publicistika-s-vladimirem-krocem-...

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
Český rozhlas Radiožurnál