Kdopak to chybí na Jurečkově seznamu prominentních komunistů?!

12. 11. 2022

TÝDEN V MÉDIÍCH K moci se dostala velká řada lidí, kteří de facto nezažili minulý režim a znají ho jen z čítanek. Z toho pak plynou absurdní nápady jako od ministra Mariana Jurečky snížit důchody prominentům minulého režimu. „Zdůvodňuje to tím, že se odčiňují nějaké staré věci, ale hlavně, že se na těch pár důchodcích ušetří peníze chybějící ve státní kase. To je samozřejmě nesmysl jako dům. Těch pár desítek tisíc, které se seberou bývalým tajemníkům či lampasákům, rozhodně nevykompenzují ty nekonečné miliardy, které transferujeme na Ukrajinu,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Když se shodou náhod dostaneš do čela rezortu, o němž toho víš pramálo, soustřeď se na okrajové věci, protože do hloubky mu během funkčního období neporozumíš. Tuto radu ctí ministr Marian Jurečka a po úvaze o snížení podpory v nezaměstnanosti zaperlil znovu. „Na svém webu vedu už třetím rokem rubriku Zprávy ze cvokhauzu. Vybírám si z produkce našich médií nejokatější nesmysly a bizarnosti a opatřuji je krátkými glosami. Vesměs jde o zprávy jdoucí mimo nejvyšší politiku, ačkoli právě v ní se absurdit odehrává dnes asi vůbec nejvíc. Jednu z nich předvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka svým, dnes již Sněmovnou schváleným, zákonem o tom, že prominentům komunistického režimu budou sníženy důchody,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

„Ti, kdo v nějakých vyšších funkcích pracovali pro komunistický režim,“ řekl Jurečka, „mají dnes velmi slušné důchody. Beru to jako částečné narovnání“. Poslankyně opozičního ANO Berenika Peštová návrh kritizovala. Řekla mj.: „Pokud se k něčemu takovému mělo přistoupit, tak v roce 1990,“ a ptala se Jurečky, proč s tím nepřišel už tehdy. „V roce 1991 mi bylo deset let,“ odpověděl Jurečka. „Mimoděk tak vyjádřil jednu z podstatných příčin mnoha dnešních problémů. K moci se dostala velká řada lidí, kteří de facto nezažili minulý režim a znají ho jen z čítanek, jako starší generace třeba druhou světovou válku. Z toho pak plynou obdobně absurdní nápady,“ poukazuje mediální analytik.

Pár desítek tisíc miliardy na Ukrajinu nevykompenzují

Jurečka, narozen v roce 1981, teď ukazuje svaly a touží se mstít – není jasné, za co právě on – sociální a materiální degradací lidí, kterým je dnes vesměs kolem devadesátky. „Kromě samé podstaty celé věci, totiž že bojujeme dávno minulé bitvy, je zarážející, proč právě nyní Jurečka s něčím takovým přišel. On to zdůvodňuje tím, že jednak se odčiňují nějaké staré věci, ale hlavně, že se na těch pár důchodcích ušetří peníze chybějící ve státní kase. Což je samozřejmě nesmysl jako dům. Těch pár desítek tisíc, které se seberou bývalým tajemníkům či lampasákům, rozhodně nevykompenzují ty nekonečné miliardy, které transferujeme na Ukrajinu,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Považuje za příznačné, že pachatelem tohoto legislativního zmetku je lidovec. „O těch se přece odedávna říká pěkný bonmot: ‚My neříkáme tak ani tak, ale na naše slova dojde‘. Svého času, když ještě expředseda KDU/ČSL Pavel Bělobrádek nebyl ředitelem zeměkoule, nýbrž sympatickým a inteligentním mladým mužem se smyslem pro sebeironii, s nímž bylo možné v jeho kanceláři v paláci Charitas popít sklenku dobré whisky, a to mluvím z vlastní zkušenosti, říkával podobnou větu: ‚To je to naše zásadní a jednoznačné lidovecké možná‘,“ připomíná mediální analytik, čím je strana ambiciózního dvojministra – práce a sociálních věcí i životního prostředí – tolik typická.. Celý článek zde:

Poznámka: kráceno JK

Autor: 
Jiří Hroník, Foto: Hans Štembera
Zdroj: 
https://www.parlamentnilisty.cz/