Je strana PRO a její předseda Rajchl další z mnoha "jednorázových politických hvězd"?

21. 4. 2023

Z mnoha vystoupení předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla lze už poměrně dobře odvodit jeho světonázorovou politickou orientaci. Stále patrněji do popředí vystupuje jeho příklon k (neo)liberalismu a nositelům těchto názorů. Při vedení strany a získávání podpory při svolávání demonstrací pozapomíná, že společnost je objektivně názorově diferencovaná, a že v ní existují i jiné názorové proudy, totiž levicové.

Politického úspěchu v boji s asociální a protilidovou vládou lze lépe dostáhnout ve vzájemné spolupráci názorových proudů. Tato možnost se nabízí, ale bohužel není z jeho strany zatím využita. Až nyní svolává zemědělce i všechny další (Parlamentní listy 21.4.2023). Netýká se však levicového názorového proudu.

Nespolupráce s nositeli levicových názorových proudů opět, jako již v minulosti několikrát, zbytečně přispívá k nevyužití silného občanského potenciálu vzdoru a k umělému rozdělování společnosti. Ve svém důsledku jím prezentovaná politika oslabuje úsilí donutit Fialovu vládu k podání demise.

Demise vlády – je tím svorníkem názorových proudů občanů a základnou pro vzájemnou spolupráci

Jako svolavatel demonstrací odmítá poskytnout druhému názorovému proudu prostor k vyjádření, a dokonce jejich nabídky na spolupráci odmítá. Neuvědomuje si, pokud myslí politický program své strany vážně, že tímto způsobem ve skutečnosti své hnutí oslabuje.

Lze se domnívat, že Jindřich Rajchl nepochopil, že odpor vůči současné neschopné vládě musí být komplexní s využitím co největšího počtu politických stran a hnutí. Velká účast občanů na demonstracích k tomu nabízí ideální příležitost. 

Autor: 
Josef Kovařík, člen ÚV KSČM
Zdroj: 
Vlastní