Fialový gang strká zběsile nos do slovenských věcí. Je Fiala příčetný? Vývoz totalitní "demokracie" pod značkou CzechMade? Šílejí, protože pražské i bratislavské kavárně ujíždí americký vlak. Svět se mění. Díky Bohu
Ivan Poledník přináší slovenský komentář k přestřelkám mezi exponenty české kolaborantské vlády a statečným slovenským premiérem, který se stal trnem v oku bruselskému diktátu - a bratislavská i pražská "bidenovská" Pátá kolona se marně snaží hystericky překřičet nezvratnou realitu
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) minulý týden na setkání s diplomaty v Bratislavě odmítl hrubé vměšování do vnitřních politických záležitostí Slovenska a neslýchanou nenávist, kterou proti jeho osobě šíří čeští vládní politici a jejich korporátní a veřejnoprávní média. Premiér své obavy sdělil přímo českému velvyslanci, který byl přítomen v místnosti.
Vývoz naší totalitní demokracie?
Český premiér Petr Fiala šířil dezinformaci, že se v pondělí (3. února) v Bruselu neformálně setkal se slovenským premiérem Robertem Ficem a vyjádřil nespokojenost s jeho obviněními ze zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska ze strany českých politiků a médií. Řekl to ve středu na zasedání výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Jako zdatný náměsíčník uvedl zjevnou lež, že česko-slovenské vztahy jsou výborné, pokud jde o vztahy mezi společnostmi, a funguje prý i veškerá potřebná spolupráce na politické úrovni. Dodal, že standardní komunikace se Slovenskem musí pokračovat.
Robert Fico se v poslední době opakovaně ohradil proti tomu, že čeští politici drze u hrubě zasahují do vnitřních záležitostí Slovenska. Kritizoval také česká média za obraz, který podle něj vytvářejí o slovenské politické reprezentaci.
„Myslím, že není správné, aby z druhé strany Moravy přicházely nadřazené postoje, názory nebo doporučení na slovenskou vnitropolitickou situaci. Nemluvě o tom, jaký obraz o slovenské politické reprezentaci vytvářejí česká média. To je daleko za hranicí jakékoliv únosnosti a představy,“ řekl Fico českému velvyslanci na setkání s diplomaty minulý týden v pátek.
Fiala si nevidí do pusy
Fiala a ministr zahraničí Jan Lipavský se proti tomu okamžitě ohradili. Oba obvinění slovenského premiéra odmítli a zdůraznili, že česká vláda se nevměšuje do vnitřních záležitostí Slovenska.
Fiala to ovšem vzápětí sám popřel, když dodal, že pokud některá země podniká v mezinárodní politice kroky, které neodpovídají českým zájmům, považuje za svou povinnost se ozvat. Takovým krokem byla podle něj například loňská Ficova cesta do Moskvy, kde se setkal s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Jak to souvisí s českými národními zájmy ovšem už nevysvětlil. Naopak potvrdil, že je to věc Slovenska, do které mu nemá právo někdo ze zahraničí mluvit:
„Ty vztahy nejsou úplně jednoduché a myslím si, že v tuto chvíli nejsou jednoduché ani vztahy Slovenska s ostatními unijními zeměmi nebo s EU jako takovou, ale to je věc slovenské politické reprezentace. Rozdílné postoje Maďarska a Slovenska se skutečně nijak výrazně nepromítají do výsledků jednání evropských orgánů,“ uvedl Fiala.
Pak to ale znovu popřel, když sdělil, že rozdílné postoje měly země v případě postoje k volbám v Bělorusku, kdy Maďarsko zablokovalo odmítavé stanovisko EU. Poznamenal, že v lednu EU potvrdila pokračování sankcí proti Rusku i se souhlasem Maďarska a Slovensko v tomto případě podle něj ani nenaznačilo, že by s tím mělo problém nebo něco požadovalo. „Takže v tomto ohledu bych řekl, že jednota Evropy je zachována,“ dodal český premiér, který si soustavně záměrně plete "Evropu" s Evropskou unii.
Lže, nebo se zbláznil?
Premiér Robert Fico popřel, že by se na začátku týdne neformálně sešel s českým premiérem Petrem Fialou. Konstatoval, že si pouze podali ruce:
„Chápu, že jsem vhodný kandidát na zneužití, ale odtud potud.“ Neformální setkání s českým premiérem označuje za stejný nesmysl jako dovolenou v hotelu v Hanoji. „Na neformálním summitu v Bruselu jsem si s premiérem Fialou pouze zdvořile potřásl rukou," napsal na sociální síti.
Na Ficova slova ve středu reagoval Fiala na sociální síti X, kde objasnil, že za "neformální schůzku" pokládá třeba i dobrý den prohozené mezi dveřmi:
„Robert Fico musel slyšet, co jsem mu v Bruselu říkal, akustika na místě byla dobrá. Šel jsem za ním a řekl jsem mu, aby neútočil na českou politickou a mediální scénu. On na to zareagoval, musí si to pamatovat,“ napsal Fiala s úsměvným smajlíkem.
Lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš loni už v listopadu navrhl sněmovní debatu o duševním stavu premiéra Fialy, který denně vystupuje v televizi a blouzní, že po volbách bude opět premiérem a čeští občané od něj dostanou německé platy.
Občany Slovenska a velkou část české veřejnosti šokovala v polovině ledna veřejnoprávní Česká televize. Progresivně-liberální extremisté v přímém přenosu šířili fekálie a „ad hominem“ útočili na slovenského premiéra, který rukou radikalizovaného a nenávistí zfanatizovaného progresivního liberála málem přišel o život při atentátu v květnu 2024. Dál vytvářejí atmosféru, v níž se nějaký další atentátník objeví.
Kavárna běsní jako Demokraté ve Washingtonu
S Ficem se v Bruselu už nikdo nechce bavit. Tvrdí to alespoň militantní rusofob, globalistický slouha, válečný štváč, odpůrce jiných názorů, svobody a demokracie, bývalý ministr zahraničí Slovenské republiky, neúspěšný prezidentský kandidát a člen předsednictva PS Ivan Korčok, který Fica za jeho aktivity kritizoval i na neformálním summitu zemí Evropské unie a nejbližších partnerů tento týden.
Tématy bruselského summitu byly bezpečnost, obranyschopnost, soběstačnost v obranném průmyslu a aktuální vztahy s USA, které se Slovenska týkají zejména kvůli exportu automobilových společností. Jak upozornil Korčok, Fico informoval eurokomisaře pro právní stát, že chce zakotvit do ústavy dvě pohlaví, a domácímu publiku zopakoval, že chce plyn z Východu.
„Ani se neobtěžoval přijít na hlavní debatu a odešel, což je jen další důkaz toho, jak nás z EU vyvádí. Toto setkání bylo vlastně první fází toho, co sám Robert Fico říká už léta - že Evropa se musí umět bránit sama, a byl to jeden z pilířů jeho kritiky „Bruselu“. A když ta jednání začnou, Slovensko u nich kvůli němu chybí,“ řekl Korčok.
Vzletné projevy z prezidentského paláce jsou podle něj jen prázdné fráze a Slovensko se dostává do stále větší izolace a bezvýznamnosti. „Už nemáme partnera, který by se za nás postavil a pomohl nám něco prosadit. Je hrozné, že za necelý rok se premiéru Ficovi a ministru Blanárovi podařilo zcela zničit dobré jméno, které si Slovensko u svých partnerů budovalo téměř 30 let,“ zdůraznil.
Dodal, že Robert Fico a jeho pomocníci ohrožují naši bezpečnost, slovenské zájmy a naši budoucnost. „Při mých neformálních rozhovorech, a to i tento týden v Bruselu, mi moji partneři a bývalí kolegové otevřeně říkají, že s Robertem Ficem už nikdo nechce mluvit. A proto si ani nechce sednout ke stolu,“ upozornil Korčok.
Zřítí se z okraje do propasti?
Ficův předčasný odchod ze summitu dnes kritizovala také strana SaS. „Fico zjistil, že je v izolaci, a kdyby si otevřel pusu a říkal tam stejné nesmysly jako tady na Slovensku, udělal by si velkou ostudu, proto se rozhodl odejít,“ komentoval situaci poslanec SaS Juraj Krúpa.
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondělí při návratu z Bruselu ve svém videu hovořil o radikální změně, která se ve světě odehrává po nástupu Donalda Trumpa k moci. Poukázal na důležitost jasného postoje slovenské vlády vůči občanům Slovenské republiky, pokud jde o naše členství v NATO a EU, jejichž existence bude čelit vážným problémům, pokud nebudou reflektovat radikální geopolitické změny, které se v současné době na planetě odehrávají.
Minulý týden na setkání s vedoucími diplomatických misí a zástupci mezinárodních organizací akreditovaných na Slovensku slovenský prezident Peter Pellegrini prohlásil: "Přicházejí nové časy a my se na ně musíme připravit. Svět se dynamicky mění a nový styl prosazování zahraničněpolitických zájmů nabírá na síle“.
Pellegrini svá slova zopakoval i v úterý 4. února 2025 na setkání koaličních lídrů s tím, že svět prochází radikální geopolitickou proměnou a EU a NATO se budou muset přizpůsobit novým pravidlům.
Matúš Šutaj Eštok, šéf HLASu, upozornil, že EU i NATO budou muset reflektovat neúprosné a dramatické tempo změn, k nimž ve světě dochází. Předseda KDH Milan Majerský, který se jednání rovněž zúčastnil, připustil, že svět se vskutku radikálně mění.
PS a SaS spolu s hnutím Igora Matoviče, stejně jako redaktoři korporátních médií, si tyto trendy odmítají připustit a zůstávají zcela mimo geopolitickou realitu.
Běsnění bratislavské i pražské kavárně v politice a v médiích ale moc nepomůže. Jsou to oni, kdo se každým takovým výkřikem dostávají na okraj dění. Doufejme, že se z okraje brzy zřítí do politické propasti.
Navždy.