KSČM dostavbu Temelína dlouhodobě podporuje. Pro jeho dostavbu jsou splněny všechny předpoklady a čeká se jen na politickou odvahu vlády. To, že se o dostavbě v části vlády uvažuje a zřejmě také začíná diskutovat, je jen dobře. Navzdory tomu, že tuto myšlenku vyslovil v Senátu ministr financí z řad ODS a z velice nepopulární vlády, jde prohlášení Stanjury správným směrem. Zaslouží si podporu nejen KSČM, ale celého stranického a politického spektra.
"Česko by mělo zvýšit podíl elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách. Bylo by vhodné postavit všechny čtyři nové bloky, a to dva v Dukovanech a dva v Temelíně". Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to řekl v Senátu. Stalo tak pod vlivem a v konfrontaci se současnou a budoucí energetickou potřebou ČR. Celkový tristní stav evropské energetiky tomu jen napomohl.
Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech.
Ani nemusíme dlouho pátrat proč vláda ČR a Brusel znovu uvěřily v jadernou energii. Z naší pozice jde o krach politiky „Zelené dohody pro Evropu“ (European Green Deal). Ta byla politicky prosazována dříve než nastaly události na Ukrajině, ale o tom někdy jindy.
Jaderné elektrárny produkují zhruba třetinu veškeré elektřiny vyrobené v Česku.