Co se aktuálně děje v ukrajinsko – ruském  vojenském konfliktu.

1. 6. 2023

Sledujeme průběžně ruská a ukrajinská media a konfrontujeme tam zveřejněné informace se zpravodajstvím českých medii. Přinášíme našim čtenářům tyto poznatky.

Česká media, především internetový portál Seznam.cz zásobují v posledních dvou týdnech českou veřejnost informacemi, že proti Ruské federaci nyní bojují na straně Ukrajiny vojenské jednotky, složené z ruských občanů.  Píší o Ruském dobrovolnickém sboru či Legii Svoboda Rusku. Objevil se i titulek „Ruští partyzáni verbují lidi k útoku na Moskvu. Zájemců jsou prý tisíce“!

Tato ukro – západní mediální prohlášení sledují určitý cíl o kterém píšeme v tomto článku.

Český čtenář tak díky těmto informacím mohl získat pocit, že na Seznam.cz už začala před dvěma týdny dlouho očekávaná a avizovaná ukrajinská válečná ofenziva. Ve skutečnosti se ale na Ukrajině ofenziva stále odkládá! Seznam.cz tak opět „září“ na čele českých dezinformačních webů a manipulátorů českým veřejným míněním v otázce dění kolem Ukrajiny, Ruska a NATO.

Ruská media a ruští vojenští specialisté si všímají tohoto tématu v západních mediích a dávají k tomu následující komentáře.

Před několika dny, v poslední dekádě května 2023 došlo skutečně k útoku ukrajinské jednotky v Belgorodské oblasti. Podařilo se jí prolomit ruské opevnění a postoupit několik kilometrů do území obsazeného ruskou armádou. Česká media s odvoláním na ukrajinské zdroje a západní vojenské instituce to prezentovaly tak, že se jednalo údajně o ruské dobrovolníky, bojující hrdě na straně Ukrajiny proti agresorskému Rusku. 

Obrovská mediální pozornost českých medií tomuto ukrajinskému průlomu se ale najednou ztratila! To proto, že celá tato ukrajinská jednotka byla zlikvidována. Ruské jednotky se podle ruských vojenských zdrojů rozestoupily, umožnily průlom a průnik do hloubky svého území a pak ukrajinskou jednotku rozstříleli z několika stran. 

Podle plukovníka Konstantina Syvkova, viceprezidenta Akademie raketových a dělostřeleckých vojsk Ruské federace se jednalo o plnohodnotně vycvičenou a vyzbrojenou ukrajinskou (!) vojenskou jednotku, o síle posílená motostřelecká rota, která byla posílena o několik tanků. Tato jednotka byla ruskými silami zničena, Ukrajina zde utrpěla velké ztráty na živé síle, obrněná technika včetně tanků vesměs zničena. Media o nich přestaly mluvit!

Narativ (příběh), že se jednalo o ruské občany bojující proti Ruské federaci na straně Ukrajiny ale v mediích zůstal. Co o tom píší ruští vojenští komentátoři?

Podle nich se ruské armádě pod velením náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, který osobně velí ruské armádě v rámci „Speciální vojenské operace na Ukrajině“ podařilo v posledních dvou měsících několika přesnými údery oddálit a výrazně zkomplikovat připravovanou a široce medializovanou ukrajinskou ofenzivu.

Někdy začátkem března 2023 ruské hyperzvukové rakety Kinžál zničily protiatomový kryt v hloubce 100 metrů pod zemí nedaleko Kyjeva, kde pracoval štáb ukrajinské armády a mnoho generálů a plukovníků zemí NATO. Všichni tam zahynuli, údajně cca 300 vysokých funkcionářů armád Ukrajiny a západu. 

Později byl zničen obrovský ukrajinský zásobník pohonných hmot, které byly připravené pro tanky a obrněná vozidla dodaná západem na Ukrajinu. 

Následně v městě Chmelnickyj na Ukrajině byl úderem ruských raket zničen obrovský sklad munice, která byla určena pro ofenzivu. Byla zde zničena i munice s ochuzeným uranem, kterou dodala Velká Británie Ukrajině. Nad tímto městem vznikl po výbuch muničního skladu „atomový hřib“ a „radioaktivní mrak“. Seismologické stanice zde údajně zaznamenaly otřesy o síle 3,5 stupně Richterovi stupnice.

Před několika dny zničily ruské rakety dvě vojenská letiště Ukrajiny, jedno z nich opět v Chmelnickém, na kterých bylo zničeno v hangárech několik připravených stíhacích letounů Ukrajiny pro jejich ofenzivu. 

Před jedním dnem byla ruským raketovým vojskem potopena poslední vojenská mořská loď, středně velký výsadkový člun námořní pěchoty s názvem Jurij Olefilenko v Oděse. Ukrajinskému námořnictvu tak údajně zůstalo jen několik říčních vojenských lodí a britské mořské drony.

V úterý 30.5.2023, cca ve 4:00 hodiny ráno, zaútočily na Moskvu, na hlavní město Ruské federace drony, ke kterým se Ukrajina, USA ani NATO nehlásí.

Ruská protivzdušná obrana Moskvy většinu z nich sestřelila a několik dronů bylo údajně elektromagnetickým působením tzv. „odříznuto“ od jejich dálkového či elektronického navigátora a tyto dva nebo tři „zmatené“ drony následně narazily do výškových domů v předměstí na okraji Moskvy.

Prezident Putin se k tomu vyjádřil pro media, když řekl, že protivzdušná obrana Moskvy zareagovala ve standardním režimu a eliminovala hrozbu útoku dronů, ale že je zde co zlepšovat. Putin uvedl, že s tím má ruská armáda zkušenosti z letištní základy Ruské federace v Sýrii Chmejmim, kde na ní mnohokrát útočily drony džihádistů. 

Rozběhlo se mohutné vyšetřování incidentu, co a jak se stalo. Určitě se během pár dní objeví nějaké oficiální výsledky šetření. Vojenští experti na drony, mezi nimi i Igor Belov, konstruktér ruských vojenských dronů, se k tomuto útoku dronů na Moskvu nyní vyjadřují tak, že se s vysokou mírou pravděpodobnosti jednalo o útok dronů vypuštěných z území Ukrajiny. Tyto vojenské drony s rozpětím křídel 5 metrů mají dolet 600 – 800 km, jiné zdroje uvádí až 1000 km a unesou nálož 20 kg.

Jsou údajně řízeny pomocí navigačního systému GPS, na dálku operátorem, nebo nejmodernější drony řídí umělá inteligence podle vloženého programu. Soukromé firmy, které mají satelitní technologie, údajně běžně prodávají svým zákazníkům mapy části území této planety, kdo si co objedná, kde je rozlišení dodané mapy tak velké, že je snadno rozpoznatelné, co je na 1 cm čtverečním zemského povrchu. Podle této mapy je možné naprogramovat velmi nízký let a kopírování terénu vojenským dronem.

Bylo údajně zjištěno, že tyto drony letěly ne po přímé trase z Ukrajiny směrem na Moskvu, ale kopírovaly hranici Běloruska a část Moskvy obletěly a udeřily na jihozápadě města v místě, které není v přímém směru na Ukrajinu. 

V současné době prý podle Igora Belova není žádná vojenská technika nikde na světě, na včasné vzdálené zachycení letu dronů a likvidaci těchto dronů. Jediné co je účinné a co funguje je pouze kulomet ruského automatizovaného systému Pancir - S v bezprostřední vzdálenosti dronu na dostřel kulometu. Tento systém automatické střelby, řízený počítačem je schopen vést najednou více cílů a sestřelit je.

Jedna zpráva uvádí, že drony mířily do čtvrti Moskvy, kde žijí bohatí lidé a někteří vládní činitelé. Druhá zpráva uvádí, že drony mířily do sektoru předměstí Moskvy, kde je údajně dislokované velitelství ruských strategických jaderných sil.

Z řad části občanů Moskvy, ale i jiných regionů Ruska se okamžitě po útoku dronů na Moskvu objevila v mediích a na sociálních sítích kritika prezidenta Putina, že je ohrožena jejich bezpečnost a jejich rodin. Kritika přitom údajně vůbec nesměřovala na ruskou armádu a protivzdušnou obranu státu.

Ruští politologové uvádí, že se jednalo ze strany Ukrajiny tímto útokem dronů o informačně  - psychologickou operaci, která měla za cíl demonstrovat schopnost ukrajinské armády, vystrašit obyvatelstvo a poštvat lidi proti vládnoucí elitě Ruské federace, konkrétně proti Vladimíru Putinovi.

Západ  údajně nyní vsadil všechny síly na ruskou „pátou kolonu uvnitř Ruské federace“, na strach a protesty ruské veřejnosti proti vládní elitě. 

Mnozí západní představitelé jsou si podle ruských medií, ale i jejich prohlášení na sociálních sítích už vědomi toho, že Ruskou federaci vojensky a už ani ekonomicky Ukrajina s pomocí západu neporazí. Proto nyní vsadili na pátou kolonu uvnitř Ruské federace a snaží se jí vyburcovat a s její pomocí svrhnout Vladimíra Putina zevnitř Ruska. Proto prý ti ruští dobrovolníci bojující proti Ruské federaci a všechny řeči kolem. 

Ruská federace zareagovala na útok ukrajinských dronů na Moskvu během krátké doby. Ani né do 24 hodin zazněly v Kyjevě, v hlavní městě Ukrajiny mohutné výbuchy ruských vysoce přesných raket, kdy dostal zásah několika patrový dům a podzemní bunkr, kde sídlí velitelství ukrajinské zahraniční rozvědky! Místo, kde se údajně přijímalo rozhodnutí zaútočit drony na Moskvu. Spolu s Ukrajinci zde údajně zahynulo mnoho dalších zahraničních poradců či řídících orgánů, včetně důstojníků z USA!

A úplně na závěr jedna zajímavost. Ruská federace, podle ruského vojenského experta Konstantina Syvkova, údajně doposud nevyhlásila Ukrajině válku. Ani Ukrajina nevyhlásila Ruské federaci válku! Rusko se prý stále pohybuje na Ukrajině v režimu „Speciální vojenské operace“.

Situaci budeme dále sledovat.

Autor: 
Mediální úsek Plzeňského KV KSČM
Zdroj: 
internet, weby, Youtube