Aktuální v mezinárodní politice: Su-35 pro Turecko a severokorejská superzbraň ...

28. 7. 2019

Moskva je ochotna zvážit dodávky stíhaček Su-35 do Turecka, pokud o to Ankara požádá, říká šéf Rostechu Sergej Čemezov. Donedávna se mluvilo o nejnovějších Su-57, ale…

Severokorejská ponorka, jejíž stavbu nedávno zkontroloval vůdce Kim Čong-un, podle analytiků ponese dvě nebo tři balistické rakety s jadernou hlavicí a doletem okolo 1200 kilometrů, což může znamenat velký problém pro americké základny v Tichomoří. Severní Korea současně finišuje s budováním rozsáhlého výcvikového centra pro své ponorkové síly.

Analýza posledních severokorejských raketových testů znamenala pro velení jihokorejských vojsk a americké vojenské experty studenou sprchu. KLDR dokázala dále vylepšit (už tak technologicky překvapivě vyspělé) rakety testované letos na jaře, „klony“ ruských Iskanderů. Jedna ze dvou z odpálených raket totiž prokazatelné urazila 690 kilometrů, což je víc, než kolik je uváděno v případě Iskanderu a znamená to teoretické „pokrytí“ celého jihokorejského území. Raketa navíc může létat po složité trajektorii, aby unikla sledovacím prostředkům protiraketové obrany. To se v případě severokorejského testu nejspíš stalo, kdy raketa v závěrečné fázi díky schopnosti manévrovat zmizela z radaru specializovaného supermoderního izraelského systému EL/M-2080 Green Pine. Test následoval po podrážděné reakci KLDR na nákup letounů F-35 Jižní Koreou, kdy Severokorejci pohrozili vývojem zbraní schopných ničit nejnovější výzbroj na jihu poloostrova.

Autor: 
ea24, vložil: jk
Zdroj: 
www.eurasia24.cz/