Kreml (web): Prohlášení Putina, Alijeva a Pašinjana o Náhorním Karabachu

11. 11. 2020

Na webových stránkách Kremlu bylo zveřejněno prohlášení premiéra Arménie Nikola Pašinjana, prezidenta Ázerbájdžánu Ilhama Alijeva a prezidenta Ruska Vladimira Putina o Náhorním Karabachu, oznámila tisková služba Kremlu.

Přinášíme toto prohlášení v plném znění.

My, prezident Ázerbájdžánské republiky I. G. Alijev, ministerský předseda Arménské republiky N. V. Pašinjan a prezident Ruské federace V. V. Putin, prohlašujeme následující:

1. Vyhlašuje se úplné zastavení palby a všech bojových akcí v zóně náhorněkarabašského konfliktu od 00 hodin 00 minut moskevského času 10. listopadu 2020. Ázerbájdžánská republika a Arménská republika označované dále jako strany zůstávají na jimi obsazených pozicích.

2. Agdamský rajón se vrací Ázerbájdžánské republice do 20. listopadu 2020.

3. Podél linie dotyku v Náhorním Karabachu a podél lačinského koridoru se rozmísťuje mírový kontingent Ruské federace o počtu 1 960 vojáků s pěchotními zbraněmi, 90 obrněných transportérů a 380 jednotek automobilové a speciální techniky.

4. Mírový kontingent Ruské federace se rozmísťuje souběžně se stažením arménských ozbrojených sil. Termín pobytu mírového kontingentu Ruské federace činí 5 let s automatickým prodloužením na další pětiletá období, neoznámí-li žádná ze stran 6 měsíců před vypršením termínu svůj záměr zrušit daný bod.

5. S cílem zvýšení efektivity kontroly plnění stranami konfliktu dohod se zřizuje mírové středisko na kontrolu zastavení palby.

6. Arménská republika do 15. listopadu 2020 navrátí Ázerbájdžánské republice Kelbadžarský rajón a do 1. prosince 2020 Lačinskij rajón. Lačinskij koridor (5 km široký), který bude zabezpečovat spojení Náhorního Karabachu s Arménií a nebude se přitom týkat města Šuši, zůstává pod kontrolou mírového kontingentu Ruské federace.

Podle dohody stran bude v nejbližších třech letech určen plán zřízení nové trasy v lačinském koridoru zabezpečující spojení mezi Náhorním Karabachem a Arménií, s následujícím přemístěním ruského mírového kontingentu na ochranu této trasy.

Ázerbájdžánská republika zaručuje bezpečnost pohybu lačinským koridorem občanů, dopravních prostředků a nákladů v obou směrech.

7. Přemístěné osoby a běženci se vracejí na území Náhorního Karabachu a sousedních rajónů pod kontrolou Úřadu Vysokého komisaře OSN pro záležitosti běženců.

8. Provádí se výměna válečných zajatců, rukojmích a jiných zadržovaných osob a také těl zahynulých.

9. Odblokují se všechny hospodářské a dopravní styky v regionu. Arménská republika zaručuje bezpečnost dopravního spojení mezi západními rajóny Ázerbájdžánské republiky a Nachičevanskou autonomní republikou s cílem organizování volného pohybu občanů, dopravních prostředků a nákladů v obou směrech. Kontrolu dopravního spojení uskutečňují orgány Pohraniční služby FSB Ruska.

Podle dohody mezi stranami bude zajištěna výstavba nových dopravních komunikací spojujících Nachičevanskou autonomní republiku se západními rajóny Ázerbájdžánu.

Související:

Odplata za rusofóbii:

Autor: 
Iliya Pitalev
Zdroj: 
Sputnik