Zaujalo Luboše Dvořáka na IX. sjezdu KSČM

19. 5. 2016

Zeptali jsme se delegáta sjezdu a předsedy OV KSČM Český Krumlov Luboše Dvořáka. Pane předsedo, co Vás nejvíce zaujalo na jednání IX. sjezdu KSČM?

Již jsem byl na třetím sjezdu. Je to moc, nebo málo? Každý byl trochu jiný. Co se ale táhlo všemi sjezdy jako červená nit, byla snaha části delegátů zásadně radikalizovat stranu pod hesly návratu k Marxismu-leninismu, být stranou revoluční a stranicky zásadovou podle historických poznatků. Nyní to tedy nebylo nic nového. Tato tendence byla patrná z diskusních vystoupení delegátů také zde. Její zastánci byli snad pouze hlasitější, i když byli v menšině. Chápu to tak, že zastánci tzv. kontinuity vývoje, poučeni zkušenostmi z pokusu vybudování socialistické společnosti, volí jiné metody politické práce. Dávají přednost vysvětlovacím a přesvědčovacím metodám, usilovně pracují v zákonodárných sborech jako poslanci, nebo ve svých regionech jako zastupitelé, členové výborů a komisí. Tato metoda politické práce není tak hlučná, ale myslím, že je daleko účinnější a já ji dávám přednost. O tom ostatně svědčí největší zastoupení komunistů ze všech tzv. postkomunistických zemí v zákonodárných sborech a orgánech veřejné správy a samosprávy.

Co mně nemile překvapilo, byl těžko skrývaný nárůst mezilidských názorových animozit a silné trvání na svých jednostranných závěrech. Při hledání směrů politického vývoje a různorodých diskusí lze s jistou podobou rozdílných názorů počítat, ne však v takové formě. Tento nezdravý jev, jak se zdá, byl do strany vnesen z obecného nárůstu celospolečenských rozporů. Ukazuje se, že vůči tomuto vývoji nejsme ani my imunní. Některá diskusní vystoupení bohužel vycházela z neověřených informací a při dodržení časového harmonogramu jednání nebylo možné vše uvézt na pravou míru. V tomto smyslu mohou někteří delegáti i hosté vyvozovat ze sjezdového jednání nesprávné závěry. Jisté zklamání pociťuji z toho, že delegáti sjezdu neomezili délku výkonu nejvyšších stranických a veřejných funkcí a na toto téma se nevyslovil nikdo z minulého nejvyššího vedení strany ani z toho nově zvoleného.

Naopak jsem byl mile překvapen, že i delegáti, kteří nebyli ve svých názorech hlasováním podpořeni, udrželi verbální komunikaci na slušné úrovni a respektovali zásady vnitrostranické demokracie.

Autor: 
jk, Luboš Dvořák
Zdroj: 
Vlastní