Stav fungování státu v ČR je k26. 8. 2019 kritický, nebo teprve bude?

9. 9. 2019

Při jízdě v osobním autě jsem v rozhlase vyslechl novou zprávu o krachování zdravotní péče. Na jedné straně chybí zdravotní péče a sepisuje se petice, a na druhé straně se vyjadřuje veřejně náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Regnerová, že se o řešení vedou jednání a situace není kritická. Ke konci prázdnin už začaly pronikat zprávy, že je nedostatek učitelů a ředitelé škol mají problém dát dohromady rozvrh vyučování. Za socialismu učili jen kvalifikovaní učitelé a dnes už může učit i nepedagogický učitel, a přesto se nám krize ve školství zřejmě nevyhne.

Tak se ptám. Klesá zdravotní péče a je nedostatek zaměstnanců, jsou málo placení a je málo učitelů a jsou málo placení, nebo to není pravda?

Zrovna včera jsme se večer při pivu bavili, že vstup 130Kč na výstavu Země živitelka je v tomto roce dražší než v minulosti, za výstavní a prodejní stánek se platí pronájem za pět dní 100 000 Kč. Na koncert kapely, kde se sejde 70 000 diváků, stojí vstupenka více než 2000 Kč. Za holiče dnes dá muž 130 Kč, a to jsme si dovolili porovnat s cenou holiče v roce 1968, kdy v pánském kadeřnictví platili dospělí muži i děti 2 Kč, na což jsem upozornil já a hned jsem to od hostinské, která má jiné názory, schytal, přestože diskutující hosté se mnou souhlasili. Takže můžu mít v demokracii nějaký vlastní názor, nebo musím mít stejný názor jako hostinská?

Ráno lepší večera

 Říkám si ráno je lepší večera, ale lepší to není a jen to od rána schytávám. Dostala se mi do rukou zpráva o pohledávkách státu za nezaplacené státní podniky zdoby privatizace pod vedením vlády ODS, ODA, KDU-ČSL v letech 1992–1998, po lhůtě splatnosti v Kč. Zpráva byla sepsána 6. 4. 2018 pro jednání Poslanecké sněmovny. Ve zprávě je uvedeno, že stát přišel ve 228 případech nezaplacených státních podniků o 3 798 567 350,06Kč. Tak by mě zajímalo, co udělali v tomto problému poslanci za 16 měsíců od chvíle, kdy tuto informaci dostali, jak postupuje Policie ČR, dozorující státní zástupci? A samozřejmě se ptám, co se stane, jestli zkrachuje zdravotní péče, jak konstatují zprávy v rozhlase a večer o tom budou určitě mluvit také v televizi. Možná to postihne i školství, ale ani zdravotnictví na tom není dobře a některé nemocnice skončí pro nedostatek lékařů a přebytek dluhů.

Co vyřeší krizi?

Když nám chyběly v roce 1989 na pultu někdy banány, jindy jste nesehnali jiné nedostatkové zboží, vyřešila to 17. listopadu 1989 »revoluce«. Co vyřeší přesně po 30 letech v roce 2019 současnou krizi a co přijde ještě po tomto roce? Za pitnou vodu jsme platili před 30 lety 0,80 Kč za m3 a dnes nám zatím zdražili vodu 100krát a prý už pitná voda není naše a všechny zisky z jejího prodeje odcházejí za hranice. A kam odcházejí zisky z deseti bankovních domů, které u nás provozují zahraniční investoři, když nám před 30 lety stačily prakticky státní Česká spořitelna pro občany a Komerční banka pro státní podniky? Je schopen někdo ze státních úředníků provést bilanci úspěchů a propadáků za posledních 30 let? Třeba by mě zajímalo, jak by dopadlo hodnocení byrokracie, když nám dnes počítá nemocenskou snad 10 zdravotních pojišťoven v každém větším městě či okrese a stav zaměstnanců eviduje pracovní úřad v každém větším městě a jejich výplaty v každém okrese Okresní správa sociálního zabezpečení? A rozumí dnes někdo tomu, koho řídí například ministerstvo zemědělství, když jsou všechna pole soukromá a hospodaří na nich soukromí zemědělci? Dokáže někdo popsat, kdo může za současné problémy s vodou, suchem a nesprávným obděláváním polí, nesprávnou správou lesů a luk, jak to denně slyšíme v televizi a v rozhlase?

Znal bych i řešení…

 Neměli bychom se o našich problémech začít demokraticky bavit a hlavně je začít řešit? Chtěl bych prohlásit, že jen nechci kritizovat. Znal bych i řešení. Vláda a parlament se musí co nejrychleji vyjádřit k požadavkům na vracení majetku sudetským Němcům, církvím, když tu platily zákony, o kterých dnes sdělovací prostředky mlčí a nepřipomínají je. Musíme zavést právní stát s odkazem na poválečné dohody a odkazy Josefa II. Musíme se vrátit k ochraně státních hranic a nepřijímat migranty jiné víry, kteří předem prohlašují, že nebudou naše zákony dodržovat. Musíme začít řešit neprávní stav, pochybení justice, organizovaný zločin a nastolit řád a právo v této zemi. Vláda musí přijmout základní strategii rozvoje státu minimálně na 10 let a nápravu všech pochybení, ke kterým došlo za posledních 30 let.

Autor: 
Václav Princ, České Budějovice, (Mezititulky redakce)
Zdroj: 
halonoviny.cz