Rakouské volby - neřešení problémů a populismus

23. 5. 2016

Dovolte mi coby Rakušanovi pár řádků k víkendovým prezidentským volbám. Jako Auslandsosterreicher jsem volil korespondenčně přes konzulát a volil jsem Van der Bellena. Rozdíl mezi Bellenem a Hoferem? Velký. Zásadní. Asi takový, jako mezi mladším Havlem a Zemanem. Zatímco Bellen se snaží uklidňovat a nacházet kompromisní řešení, Hofer šturmuje k řešením vyhraněným a volá si na pomoc nespokojené. To je mi na první pohled nesympatické. Na druhý pohled, při úkroku stranou, chápu do jisté míry Hoferovo zoufalství a šturm.
Hoferovi se na ten druhý pohled nedá upřít, že má v mnohém pravdu, což je důvod, proč mnohé voliče zaujal. V televizním duelu Bellenovi omlátil o hlavu, že zatímco vstřícnost a slušnost k uprchlíkům Bellen hlásá, omluvu či pokárání za strhávání předvolebních plakátů FPO či za nadávky na internetu nikdy Hofer neslyšel. Že Bellen káže o slušnosti k druhým, ale vůči FPO ji nemá. Bellen samozřejmě kontroval tím, že nemůže brát na sebe cizí viny, zatímco pomocnou ruku nabídnout umí, duel ale skončil prudkou hádkou. Bylo ale také patrné, že Hofer se ji od počátku snažil rozdmichat, protože příliš slušný Bellen mu v útočnosti nemohl konkurovat.
Bellen tvrdí, že naše síla je v jednotě a Evropě, Hofer, že si semknuté Rakousko vystačí samo a naopak problémy Evropa způsobuje. Bellen se snaží poněkud ustoupit, kárat EU a nacházet kompromisní pozici, Hofer tvrdí, že se to vyzkoušelo a EU neposlouchá, tak co s ní. A pravda také je, že Bellenovi se žádné podpory z EU nedostalo, žádný náznak toho, že by byla jeho umírněná pozice nějak vyslyšena. Což ovšem neznamená, že slyšena nebyla, EU prostě nemá možnost, jak takové “slyšení” signalizovat, protože jí chybí viditelná hlava. Což vrací vodu na Hoferův mlýn.
Souboj Hofer versus Bellen ukazuje, že Rakousko má problémy podobné, jako my. Vždycky říkám, že Češi a Rakušani jsou si víc podobní, než Rakušani a Němci.
Netroufám si odhadnout, jak to dopadne, když zvolí Hofera. Na jednu stranu mi přijde mnohem víc pragmatický a méně mstivý, než náš Zeman a je dost možné, že se “zklidní” - že jde z části jen o předvolební rétoriku. Na druhou stranu mu věřím, že opravdu rozpustí parlament a vypíše předčasné volby, má na to právo a v případě takového výsledku i morální nárok. Vystoupení z EU? Izolacionalismus, který hlásá? Nevím, tam mi přijde, že už by na něj dopadla ruka jeho podporovatelů, kteří by mu připomněli, že pro ekonomiku Rakouska by to mělo vážný dopad. Že odpor ano, hlasitý klidně, vážná roztržka s EU také asi ano, možná zavřené hranice a podobné nedorozumění, ale rozhodně ne návrat celních deklarací do Voestalpine či OMV a už vůbec ne do finančních institucí jako Erste nebo Reifeisen. Natož příklon k Rusku, který se začal z prokremelských institucí nabízet jako varianta.
Bude zajímavé to sledovat. Český vývoj (volba Zemana) do značné míry předpovídal, že něco podobného se v Rakousku stane, jen s odkladem daným časově posunutou volbou presidenta. Narozdíl od jinak nesnášenlivého Zemana má za sebou Hofer slušně fungující stranu se značnou popularitou i fungujícími zemskými sdruženími, nejde o solitérního hráče, takže karta s předčasnými volbami mu něco vynese - a to do značné míry bude zase ukázka toho, co se stane u nás, pokud se podaří zformovat podobně populistickou stranu. Mimochodem, rakouští FPO (Svobodní) a čeští Svobodní, to je jen stejné jméno a mírně podobná liberalistická a pronacionální politika, jinak jsou to strukturou a výkonností dvě úplně jiné strany. Čeští Svobodní jsou jen parodie těch rakouských, jak v ohledu fungující strany, tak nabídkou tváří (Mach je možná výjimka, ale rozhodně to není rétor jako Hofer, vždycky včas posluchače upozorní na to, že všichni kromě něj jsou debilové, což Hofer rozhodně nedělá). Teze a podobná hesla nestačí.

 

Autor: 
Patrick Zandl, student
Zdroj: 
fc, foto: en.wikipedia.org