Průlom ve vztazích a geopolitice? Lukašenko oslovil Putina s návrhem na integraci

19. 7. 2019

MOSKVA, 18. července - RIA News. Vladimir Putin vedl jednání s prezidentem Běloruska Alexandrem Lukašenkem v Petrohradu. Vůdcové států diskutovali o vývoji integračních a kontroverzních otázek v bilaterálních vztazích. Klíčová prohlášení - v materiálu RIA News.

Putin uvedl, že v prosinci to bude dvacet let od podpisu smlouvy o vytvoření státu Unie.

„Alexander Grigoryevich a já jsme se rozhodli analyzovat vše, co bylo učiněno v rámci Smlouvy o Evropské unii, co se neudělalo, z jakých důvodů a vypracovat způsoby dalšího rozvoje naší integrace, které jsou pro naše země přijatelné,“ řekl ruský lídr.

Dodal, že plánuje "později v regionálním měřítku hovořit s kolegy, kteří jsou zapojeni do meziregionální spolupráce."

"Nejbližší partner"

Ruský lídr o bilaterálních vztazích zdůraznil, že Bělorusko je strategickým a nejbližším partnerem Ruska.

„Pracujeme ve všech směrech - v oblasti bezpečnosti, ve vojenské sféře, v obranném průmyslu, v ekonomice,“ uvedl Putin s tím, že objem vzájemného obchodu neustále roste.

Upozornil také na skutečnost, že Rusko je největším investorem v ekonomice Běloruska a objem akumulovaných přímých investic je téměř čtyři miliardy dolarů.

„Existují však i otázky, které v takové velké společné práci vždy vznikají. Doufám, že dnešní schůzka bude také přínosná, abychom mohli pokračovat,“ řekl Putin.

"Odstranit kontroverzní otázky"

Lukašenko navrhl odstranit všechny kontroverzní otázky a připravit program integrační akční strategie do 8. prosince 2019.

Podle Lukašenka všechny otázky leží na povrchu. Dodal, že podpořil návrh vlád obou zemí, že je nutné současně nalézt vzájemné porozumění před 20. výročí podpisu Smlouvy o Unii.

"Je tu spousta času, zejména proto, že naše vlády již porušily lhůty, které jsme před dvěma lety s Vladimirem Vladimirovičem stanovili v Petrohradě v některých otázkách. No, o tom dnes budeme mluvit," řekl Lukašenko.

Běloruský lídr zdůraznil, že občané obou zemí již dlouho čekají na konkrétní rozhodnutí prezidentů. Lukašenko poznamenal, že hlavy Ruska a Běloruska "prošly svou cestou".

Připomněl, že se setkal s ruským vůdcem v Soči, v Moskvě a v dalších městech.Veřejnost ho podle něj dokonce i Putina kritizovala za příliš časté kontakty, které nebyly korunovány konkrétním výsledkem.

„Všichni jsme se rozhodli, co jsme plánovali: v tuto chvíli jsme určili směry našich akcí, dokonce jsme definovali konkrétní akce a, jak řekl Vladimír Vladimír, vytvořili jsme společnou skupinu na vládní úrovni,“ řekl Lukašenko.

Výlet do Balaamu

Putin poznamenal, že rozhovor s Lukašenkem byl pokračováním rozhovoru, který začal den před tím během neformálního setkání o Valaamu. Lukašenko zase poděkoval ruskému prezidentovi za den, který strávili společně na Valaamu.

"Nebyla to jen nějaká prohlídková trasa. Naše počátky jsou tam, naše kořeny jsou tam, naše víra v silné, skutečné lidi. Nemyslím si, že by ruský prezident někoho vedl za ruku a pečlivě mi ukázal všechny tyto nápady. to jsou všechna místa, “řekl.

Běloruský lídr se zaměřil na to, že tento Putinův skutek velmi oceňuje.

„Opravdu si vážím toho, že jste mě včera nesli přes všechny tyto hory, řeky, jezera a svatyně, a upřímně řečeno, to vše,“ řekl a dodal, že nyní přemýšlí o tom, jak mohou Bělorusové pokračovat touto cestou na Valaamu a v jiných klášterech. .

Zdroj: 
https://ria.ru/20190718/1556661286.html