Písek 2018: Písečtí komunisté si připomněli Den válečných veteránů a 100. výročí ukončení 1. světové války

9. 11. 2018

V pátek 9. 11. 2018 písečtí občané uctili památku válečných obětí při příležitosti Dne válečných veteránů a 100. výročí ukončení 1. světové války. Písecké komunisty zastupoval předseda a místopředseda okresního výboru Jiří Lejčar, Josef Kovařík a předseda jedné se základních organizací v Písku Milan Mička.  

Tehdy před 100 lety v roce 1918, 11. listopadu, v 11 hod. a 11 min.  bylo podepsáno příměří ve vlakovém voze v Le Francport u města Compiègne mezi spojenci a Německem. Tím fakticky skončila 1, světová válka.  S hlavními projevy na současné vzpomínkové akci vystoupili místopředseda základní organizace ČSBS Zdeněk Říha, starostka města paní Eva Vanžurová, za 1. etalon, z. s. Jaroslav Pospíšil a další představitelé veřejného a společenského života. Od žáka základní školy  si přítomní vyslechli krásnou báseň "Na polích flanderských"

Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. Ten má svůj původ v básni „Na polích flanderských“, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. Vlčí mák jako symbol pro padlé vojáky 1. světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.

Autor: 
+ foto: jk
Zdroj: 
Vlastní

Fotogalerie