Organizují nelegální akce: Komise Státní dumy bude vyšetřovat vměšování zahraničních diplomatů do vnitřních záležitostí Ruska

21. 8. 2019

Do Moskvy byla z dovolené povolána skupina 12 poslanců, kteří se stanou členy v pondělí založené komise Státní dumy pro prošetření zahraničního vměšování do ruských vnitřních záležitostí, oznámila ruská média. Komise, kterou povede šéf bezpečnostního výboru Dumy Vasilij Piskarjov, si bude zvát zahraniční diplomaty, kteří jsou podle parlamentu iniciátory víkendových nepokojů.

Zakročit chtějí ruští poslanci i proti zahraničním médiím, konkrétně proti americké rozhlasové stranici Hlas Ameriky a německé Deutsche Welle. Obě jsou financovány vládami, ale podle svého statusu jsou redakčně nezávislé. »Dovolily si vyzývat k porušování ruských zákonů a de facto se vměšovaly do našich vnitřních záležitostí. Takové skutečnosti nelze přehlížet,« řekl Volodin. Obě stanice ruská obvinění odmítají.

K západnímu vměšování se v pondělí vyslovil i místopředseda parlamentní frakce vládní strany Jednotné Rusko Andrej Isajev. Prohlásil, že ruská opozice prochází instruktážními tábory v Pobaltí, kde její představitelé pravidelně dostávají pokyny. Podle Isajeva »je všeobecně známo, že neparlamentní opozice pořádá v litevském Vilniusu každoroční sjezdy financované z ciziny«.

Metodické příručky ze Západu

Právě pokud jde o víkendové demonstrace v Moskvě, které ruská opozice pořádá pravidelně od konce července, přinesla ČTK v pondělí zprávu, že se jich účastní pracovníci zahraničních velvyslanectví, kteří protesty organizují a rozdávají účastníkům »metodické příručky«. Podle agentury Interfax to prohlásil předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Při akcích na protest proti údajným volebním machinacím byly už zadrženy stovky lidí.

Autor: 
rj, upravil: jk
Zdroj: 
nalonoviny.cz, foto: pixabay