Město a kraj budou hledat fungující model letiště

14. 6. 2019

Dohodli jsme se, že se dohodneme. Takto se dá shrnout výsledek včerejšího pracovního jednání akcionářů společnosti Jihočeského letiště. Jimi jsou Jihočeský kraj a město České Budějovice. Oba subjekty se dohodly na vytvoření pracovní skupiny, která pomůže nalézt optimální model, funkční pro kraj, město i samotné letiště.

Klíčovou roli v budoucnosti letiště hrají podle hejtmanky Ivany Stráské hlavně nemovitosti, které jsou v majetku kraje. „Pozemky, které tam máme, mohou letiště uživit," uvedla Stráská. Primátor Jiří Svoboda k tomu doplnil, že oba akcionáři chtějí najít systém, jak efektivně prostory využít. „Mohli bychom tím snížit ztrátu provozu, nebo možná vytvořit i zisk," řekl primátor.

Jednou z možností je, že by v areálu letiště vznikla logistická centra, která by si zájemci pronajímali. Jihočeský kraj s Českými Budějovicemi investoval do přestavby bývalého vojenského letiště v několika letech přibližně půl miliardy korun.

Účetní hodnota Jihočeského letiště činí přibližně 3 miliardy korun. Areál se rozkládá na ploše zhruba 300 hektarů. Letos by měl být zahájen zkušební provoz a příští rok regulérní provoz mezinárodní. Kraj i město si od projektu slibuje zvýšení turistického ruchu v regionu.

Fotogalerie

Autor: 
Aktualita, foto: tutkas!
Zdroj: 
https://www.kraj-jihocesky.cz/