Jihočeští zastupitelé vyslyšeli názory občanů a schválili průlomový návrh

19. 5. 2016

Dnešní (19. 5. 2016) jednání zastupitelů Jihočeského kraje je průlomové a vymyká se dosavadním politickým zvyklostem. Kraj využil zákonodárné iniciativy a schválil návrh novely zákona, který má zdanit církvím vyplácené paušální finanční náhrady 15 procenty. Obdobný návrh už ve sněmovně předložili poslanci KSČM a tak tedy Jihočeský kraj poslanecký návrh KSČM podpořil. Obě koaliční strany KSČM a ČSSD vyslyšely volání až 80% občanů, kteří s „církevními restitucemi“ nesouhlasí. Svým voličům tak dokazují, že předvolební sliby a přijaté programy plní. Výjimky z daňového odvodu zákona "o církevních restitucích" jsou nesystémové a tak navrhovaný daňový odvod může alespoň něco málo z nečestně získaných finančních prostředků vrátil do státní pokladny.

Impulsem jihočeských zastupitelů k tomuto kroku byly a jsou nestydaté církevní soudní žaloby na obce, města a další municipality v počtu 150. Nenasytně požadují vydání majetku, jak jinak, když touha po majetku je do jistých církví zdá se zakódovaná. Soudní žaloby se týkají také města Písku a okolí. Návrh novely zákona odůvodňovali zastupitelé KSČM a ČSSD. Za všechny jmenujme opakované vystupování zastupitelů Jiřího Zimoly, Aleny Nohavové, Tomeše Vytisky a Stanislava Mrvky.

Naproti tomu se proti návrhu postavili zastupitelé KDU-ČSL, Jihočeši 2012, ODS, TOP 09, jmenovitě Jiří Fišer, Jan Zasadil, Luboš Průša, Jan Samohýl, Petr Maroš a Bohumil Petrášek.

Návrh by schválen 31 hlasy, 13 bylo proti a 4 zastupitelé se hlasování zdrželi.

Jihočeské levicové koalici držíme palce, a pokud ve sněmovně nebudou někteří poslanci kličkovat a návrh podpoří ANO 2011, jak její představitelé slíbili, může být zákon přijat.

Autor: 
+ foto: jk
Zdroj: 
Vlastní