Jaroslav Komínek: Pozor na nové kvóty nabízených potravin a nejenom na ně

24. 5. 2020

Není to tak dávno, co jsme tady diskutovali nad drahou zeleninou z dovozu a mezitím se Poslaneckou sněmovnou plíží návrh na kvóty, které by nařídily obchodníkům nabízet do sedmi let 85% českého zboží cz. Pod rouškou dobrého nápadu se ale mohou skrývat spíše tlaky velkých potravinářských firem, než podpora malého zemědělce pěstujícího květák nebo chovajícího stračeny na louce za vesnicí.

cena_kvetak_potraviny.pngDle mého by měla být podpora upřena ne na stanovení kvót obchodníkům, ale na rozvoj malých a středních pěstitelů ovoce a zeleniny, chovatelů dobytka a výrobců potravin. Měli bychom se spíše zaměřit na osvětu a výchovu, aby lidé v obchodech sáhli sami po kvalitních českých potravinách, místo po nekvalitních zlevněných věcech, které se sem dováží bůh ví odkud.
Samozřejmě ne vše, co je produkováno u nás je vždy skvělé a stejně to, co se sem dováží je vždy špatné… Měli bychom se naučit rozlišovat mezi kvalitním a nekvalitním. My, jako spotřebitelé, umíme obchodníkům říct svými nákupními zvyky, co si přejeme.
Je to už dost let, co se nám někteří producenti masa snažili namluvit, že šizené maso, napíchané vodou, které se prodávalo jako křehčené maso, je skvělá věc. Stačilo ale trocha mediálního zájmu a po křehčeném mase neštěkl v obchodech během jediného měsíce ani pes. Teď už jej v nabídkách marketů nenajdete. Úplně stejně to můžeme udělat se vším...
Pokud se nám nelíbí drahý květák z Francie, tak si najděme prodejnu, kde se snaží prodávat produkci českých farmářů a kupme jej tam.
A proto jsem rád za farmářské trhy, kde si vždy koupím něco dobrého od českých farmářů, výrobců a obchodníků .
Jaký na to máte názor vy?

...............

Olomoucká tržnice 23. května 2020

„Květák za 74 korun! To snad není možné. Kdo to koupí?“ kroutila hlavou seniorka, která procházela v sobotu dopoledne olomouckou tržnici.

„Koupí. V Globusu ho mají za 60, tak to teď je,“ zaslechla údiv zákaznice kolemjdoucí žena.

Nejen cena květáku, ale i papriky vylétla nahoru. V olomouckých supermarketech v těchto dnech stojí žlutá přes 80 korun. Červená dokonce i přes 130 korun.

Cena tuzemských jablek nejde pod 40 korun a kilogram citronů atakuje rovných 80 korun.

Autor: 
Jaroslav Komínek, náměstek hejtmana pro oblast dopravy a silničního hospodářství Ústeckého kraje
Zdroj: 
Vlastní fb