Grospič u Jílkové: Ukazuje se, že přímá volba prezidenta společnost vinou pravicové opozice rozděluje

20. 9. 2019

"Pravomoci prezidenta se nijak nezměnily. Nemyslím si, že Miloš Zeman porušuje ústavu nebo se pohybuje výrazně na hraně, za hranou ústavy a ústavnosti. Je potřeba říci, že třeba prezidenti Václav Klaus nebo Václav Havel, kteří byli voleni Poslaneckou sněmovnou a Senátem, si rovněž pohrávali a oddalovali jmenování ministrů a odmítli třeba i jmenovat. A to měli úplně jiný mandát. Tady se ukazuje, že přímá volba prezidenta, místo aby sjednocovala společnost, tak ji rozděluje, protože ti, kteří neprosadili svého kandidáta, to přenáší do dalšího politického boje, opozice proti vládním stranám, a tak to prostě je," řekl mj.

"Kdo vlastně spustil tento boj?

Při vší úctě to byla pravicová opozice a dobře si pamatuji i to extempore ze strany ODS, třeba při skládání slibu pana prezidenta ve Vladislavském sále.

Tam si myslím, že jsou ty prvopočátky a samozřejmě, že pokud jsou takto nastaveny mantinely i ze strany třeba pravice, a jsou vyhroceny od samého počátku, tak je nutné předpokládat, že pan prezident se bude chovat tak, že se to třeba někomu nemusí líbit. Co se týče žaloby na pana prezidenta, je to paskvil, nemá reálně šanci na úspěch. To by napsal advokátní koncipient nebo student práv lépe."

Záznam pořadu

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10175540660-mate-slovo-s-m-jilkovou/...

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM, (jk)
Zdroj: 
ČT