Cenzura internetu: Komercionalizace a indoktrinace - versus síťová neutralita internetu

19. 4. 2019

Z volebního programu KSČM do Evropského parlamentu. Internet musí zůstat svobodný!

KSČM odmítá jakékoli cenzurní zásahy do svobodného přístupu k informacím. Nechceme ani evropský dohledový úřad, který by nám říkal, co jsou správné a co špatné názory, ani privatizaci přístupu k informacím. Proto podporujeme tzv. síťovou neutralitu. Podporujeme také projekty mediálního a digitálního vzdělávání, aby svět internetu a sociálních sítí byl srozumitelný všem. Lidé musí vědět, jaká data, komu a za jakých podmínek poskytují, a že mají právo to nedělat. 

Co je síťová neutralita a finanční forma cenzury

V roce 2017 skončila ve většině států USA síťová neutralita od té doby si poskytovatelé připojení mohou určovat, jaký obsah se vám objeví ve vyhledávání výše než jiný, a který zůstane až úplně vzadu. Tuto „službu“ si nechají dobře zaplatit od společností, které chtějí být vidět – a čím více chcete být vidět, tím více musíte platit. To je základní omezení přístupu k informacím, protože se tak uživatelům nabízí obsah, který někdo chce, aby byl vidět. Pak se i kvalitní a relevantní zdroje bez finanční podpory dostanou do pozadí. A tím už je tu nová, finanční forma cenzury.

KSČM odmítá jakékoli cenzurní zásahy do svobodného přístupu k informacím. Nechceme ani evropský dohledový úřad, který by nám říkal, co jsou správné a co špatné názory, ani privatizaci přístupu k informacím. Podporujeme tzv. síťovou neutralitu.

Indoktrinace internetu (evropská a česká)

Jak krásně začíná. Evropská rada v poslední době posiluje rozpočet na komunikaci Evropské služby na boj s tzv. fake news. Pod záminkou většího ověřování faktů, ochrany před terorismem, závažnou kriminalitou …, umožnění internetového vzdělávání a osvěty ve "správných" názorech bude posílena schopnost posoudit správnost a nezávadnost poskytovaných informací. Proto ČR a nejen ona, zřizuje různé úřady, které dohlíží na internetové informace se kterými pak různým způsobem „pracují“. V ČR byl takový úřad zřízen u MV a posilují se možnosti i u MO atd. Není to nic jiného než nová forma cenzury názorů a myšlenek, která byla odmítnuta po roce 1989. V minulosti ji uplatňoval Federální úřad pro tisk a informace (FÚTI).

Zdroj: http://www.nenechmetotak.cz/

Autor: 
jk
Zdroj: 
www.nenechmetotak.cz/